Delfin – „non human person”

czwartek, 13.08.2015r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

delfiny1m.wDelfiny to ssaki z rzędu waleni, które zamieszkują morza obu półkul, a także wiele rzek, szczególnie strefy okołorównikowej. Odbywają dalekie wędrówki w dużych gromadach. Stada te liczą od kilku do kilkuset osobników, które porozumiewają się między sobą za pomocą dźwięków nazywanych językiem delfinów. Zaskakujące jest to, jak wiele łączy delfiny z ludźmi, a jeszcze ciekawsze, ile można się od nich nauczyć.

Język delfinów

System komunikacji delfinów jest bardzo bogaty. Zwierzęta te, tak samo jak ludzie, posługują się językiem werbalnym i niewerbalnym. Każda poza, machnięcie płetwą, skok czy ruch ogonem coś oznacza. Najważniejszą rolę w komunikacji wewnątrzgatunkowej pełni jednak język werbalny reprezentowany przez gwizdy, piski i świsty. Badacze od czasu II wojny światowej, kiedy zainteresowano się po raz pierwszy tym tematem, odkryli 32 rodzaje gwizdów, z których każdy oznacza coś innego. Mogą one ukazywać emocje takie jak strach, radość, ból lub komunikaty relacyjne ‑ powitania, przywołania, ostrzeżenia. Różnią się od siebie wysokością dźwięku, natężeniem lub długością trwania. Wciąż trwają badania nad tym systemem komunikacji, który jest bardziej skomplikowany niż większość języków innych gatunków ssaków. Ciekawym odkryciem może być to, że każdy delfin w stadzie ma swoje imię, nadawane mu przez członków gromady tuż po urodzeniu. Każde imię jest niepowtarzalnym świstem trwającym ok. 0,9 sekundy. Delfiny używają ich, gdy chcą przywołać danego osobnika do siebie lub ostrzec przed niebezpieczeństwem.

Środowisko naukowe, zafascynowane niesamowitymi umiejętnościami komunikacyjnymi delfinów, chciało nauczyć ich języka angielskiego. Amerykański neurolog dr Lilly w 1957 r. odkrył, że zwierzęta te są w stanie powtarzać wydawane przez niego dźwięki. Prowadził więc badania, których efektem była teoria komunikacji międzygatunkowej, opisana w 1961 roku. Aktualnie wiadomo już, że delfiny mogą nauczyć się powtarzać niektóre słowa i zapamiętują ich znaczenia. Szybko uczą się sztucznego języka, potrafią rozpoznawać struktury gramatyczne, interpretować całe zdania na podstawie kolejności zawartych w nich słów oraz myśleć abstrakcyjnie.

Nadzwyczajna inteligencja

Źródła niesamowitych zdolności delfinów doszukiwano się w rozmiarze mózgu oraz jego rozbudowanej strukturze. Mózg delfina, ważący ok. 1,6 kg, jest zdecydowanie większy niż ten sam narząd u przeciętnego człowieka (ok. 1,3 kg). Oczywiście proporcja pomiędzy masą ciała i mózgu (współczynnik encefalizacji) jest niższy niż u ludzi, ale znacznie wyższy niż u małp człekokształtnych, do tej pory uznawanych za drugie w kolejce najbardziej inteligentnych po człowieku zwierząt. Według tego samego czynnika inteligencja delfina wynosi cztery ‑ pięć. Dla porównania, stopień inteligencji szympansa wynosi dwa i pół, a człowieka siedem.

1 2

Delfin – „non human person”
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.