Demokracja nieidealna

czwartek, 10.07.2014r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

demokracja2Demokracja jest ustrojem politycznym, który powszechnie uznawany jest na całym świecie za jedyny właściwy sposób sprawowania rządów, gwarantujący bezpieczeństwo, pokój i swobodny rozwój gospodarczy. Demos kratos czyli władza ludu, swoje początki ma w czasach starożytnej Grecji. To tam powstały podwaliny ustroju, o którym mawiał sam Winston Churchill: jest to najgorszy system, ale nie wymyślono nic lepszego. Demokracja współcześnie przez wielu światowych przywódców, uznawana jest za wartość samą w sobie. Za złoty środek rozwiązujący wszelkie globalne problemy. Czy jest tak rzeczywiście?

Obecnie demokracja jest najpopularniejszym i najbardziej cenionym sposobem sprawowania rządów, ale niewątpliwie nie jest pozbawiona wad, co zauważył już w V wieku p.n.e. Platon, krytykując tenże ustrój za liczne niedoskonałości. Jedną z istotnych wad demokracji według Platona, była szeroko pojęta wolność, która mogła prowadzić do braku dyscypliny w społeczeństwie, pospólstwa, czy też anarchii.

Kryzys demokracji

Po zakończeniu II wojny światowej świat został podzielony dwubiegunowo. Na jednym biegunie znalazły się Stany Zjednoczone i państwa Europy Zachodniej z rozwiniętą demokracją i gospodarką wolnorynkową. Na drugim zaś ZSRR i kraje pozostające pod jego protekcją, w których panował ustrój niedemokratyczny z gospodarką centralnie zarządzaną, która zresztą do dziś jest powodem występujących dużych dysproporcji ekonomicznych między państwami bogatego zachodu, a krajami rozwijającymi się, w których wolny rynek jest wciąż względnie nowym zjawiskiem. Obalenie komunizmu doprowadziło do powstania demokracji w wielu krajach Europy Wschodniej. Upadek ZSRR spowodował, iż ustrój demokratyczny zastąpił autorytarne rządy w takich krajach jak np. Polska, Litwa czy Łotwa. Idee i założenia demokracji w teorii są wartościami, które mają stworzyć optymalne regulacje społeczno-państwowe, powstałe by ludzie mieli jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. Niestety jednak, tak jak w życiu, nie zawsze praktyka pokrywa się z teorią.

1 2

Demokracja nieidealna
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.