Dentofobia – czyli strach przed dentystą

czwartek, 10.09.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

dentysta1c.mGorączka, nieprzespane noce, brak koncentracji i dreszcze to tylko niektóre objawy nieleczonych zębów. Infekcja z jamy ustnej w bardzo łatwy sposób jest w stanie przenieść się na cały organizm, co może spowodować wiele groźnych chorób. Dlaczego ktoś miałby doprowadzić swój organizm do tak poważnego stanu? Wszystkiemu winna jest dentofobia.

Co to jest?

Jak podaje słownik języka polskiego, dentofobia to inaczej strach przed leczeniem stomatologicznym. Jest zjawiskiem powszechnym i często spotykanym. Objawia się szybszym biciem serca, uczuciem duszności, poceniem się rąk, napięciem mięśni czy chociażby zaczerwienieniem. Z czego wynika dentofobia? Może być następstwem negatywnych wspomnień z dzieciństwa, reakcją na specyficzne zapachy i niezbyt przyjemne odgłosy, jakie wydają przyrządy stomatologiczne, jak również konsekwencją nieznajomości współczesnych metod leczenia.

Badania, dane statystyczne

W 2010 roku zostało przeprowadzone badanie dotyczące fenomenu strachu podczas wizyt u stomatologa. Na stronie internetowej dentysta.eu można znaleźć informacje oraz wszelkie dane na ten temat. Ponad 3,5 tys. chętnych wypełniło anonimowo internetową ankietę. Wyniki dotyczące przyczyn strachu pokazały, że aż 60 proc. ankietowanych zmaga się z przykrymi wspomnieniami silnego bólu podczas poprzednich wizyt u dentysty. Natomiast 36 proc. spotkało się ze złym podejściem lekarza, co zawiodło ich oczekiwania. Pozostałe osoby mówiły o bezsilności podczas zabiegów, negatywnej opinii znajomych, poniesionych kosztach oraz o obawie, że zabieg się nie powiedzie. Podczas badań był również mierzony poziom lęku. Okazało się, że 18 proc. badanych nie odczuwa ani grama strachu, natomiast 15 proc. to typowe ofiary dentofobii. Jeżeli mowa o czynnikach stresogennych – 70 proc. ankietowanych wskazało nieprzyjemne uczucie podczas wiercenia. Zaraz po tym były ból, ceny, nieprzyjemne odgłosy z gabinetu słyszane w poczekalni, bolesne znieczulenie lub wątpliwości, czy dentysta okaże się dobrym specjalistą.

Co więcej, częściej na wizyty udają się kobiety (nawet co sześć lub dwanaście miesięcy), z kolei mężczyźni odwiedzają dentystyczne fotele raz na kilka lat lub wcale.

1 2

Dentofobia – czyli strach przed dentystą
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.