Depresja: współczesny problem młodzieży

czwartek, 09.04.2015r.
Autor: napisał/a 2 artykułów.

depresja 1Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja dotyka ponad 350 mln ludzi czyli około pięć procent całej populacji i liczba ta stale rośnie. Szacuje się, że obecnie co czwartą przyczyną niepełnosprawności psychicznej na świecie jest depresja – a za 10 lat ma znaleźć się na drugim miejscu.

Czym jest depresja?

Wraz z rozwojem społeczeństwa i jego wzrastającymi wymaganiami wobec jednostek coraz częściej zdarzają się przypadki załamań psychicznych spowodowanych przede wszystkim stresem i poczuciem przytłoczenia. W psychiatrii depresję określa się jako szczególny rodzaj zaburzenia nastroju i emocji, uznany za zjawisko chorobowe. Trudno wyznaczyć szczególną granicę między zwykłym przygnębieniem a chorobą. Część psychiatrów twierdzi, że jeśli stan apatii, niskiej samooceny i złego samopoczucia utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, wtedy możemy mieć do czynienia z depresją.

Depresja najczęstszą chorobą społeczną XXI wieku

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około pięć procent populacji choruje na depresję i ta liczba stale rośnie. Depresja najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym od 15 do 30 lat, a więc głównie ludzi młodych. Wśród nastolatków w wieku 10-19 lat jest już na pierwszym miejscu na liście najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Ponadto dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Prof. dr hab. Marek Jaremy z Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie uważa, że jest to spowodowane przede wszystkim estrogenem, który nasila objawy depresji, ale w żadnym razie nie jest głównym powodem choroby. A więc co jest główną przyczyną depresji? Dotąd nie stwierdzono jednoznacznie, dlaczego depresja dotyka określone osoby, a reszta jest od niej wolna, jednak badania ciągle trwają.

Przyczyny depresji

Okres dojrzewania jest nierozerwalnie związany z tzw. burzą hormonów. Naprawdę trudno utrzymać osobie bardzo młodej stabilność psychiczną, kiedy targają nią dodatkowe emocje związane ze zmieniającym się organizmem. Ponadto wkraczając w dorosłość, młodzież zaczyna zauważać negatywne strony życia, na które nie mają wpływu. Pierwszą reakcją na taki stan rzeczy jest bunt. Jednak w pewnym momencie trzeba zdać sobie sprawę, że buntowanie się nie prowadzi do niczego dobrego i musimy się podporządkować istniejącym regułom. Może to prowadzić do poczucia bezradności i bezsensowności życia. Nastolatkowi trudno jest wtedy pogodzić się z tym, że będzie musiał żyć w takim świecie. Młodość to okres mocnej wiary w wyższe ideały takie jak sprawiedliwość, uczciwość czy miłość. Konfrontując to z wadami świata, młody człowiek odczuwa, że do niego nie pasuje i nie poradzi sobie w przyszłości, że jest gorszy od reszty. Skutkuje to samowolną alienacją, przez co chory odcina się od rówieśników, często popada w nałogi, sięga po narkotyki i alkohol, które tylko pogłębiają uczucie bycia gorszym od reszty. Badania spożycia alkoholu przez młodzież szkolną przeprowadzone przez CBOS w 2014 wykazały, że do spożywania mocnych alkoholi przyznało się 71 proc. chłopców i 63 proc. dziewcząt, a do palenia marihuany 23 proc. wszystkich badanych. Tak kruchej, nieukształtowanej jeszcze świadomości, jaką jest umysł nastolatka, bardzo trudno jest samotnie wyjść z depresji. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice, nauczyciele lub opiekunowie mieli świadomość, że depresja może dotknąć każdego, i interesowali się samopoczuciem podopiecznego. Na przykład jeśli ma słabe wyniki w szkole, warto doszukiwać się innych przyczyn niż tylko lenistwo. Kiedy widać pierwsze objawy depresji, trzeba działać jak najszybciej – zacząć od rozmowy, okazać chęć zrozumienia jego problemów. A jeśli to nie pomaga, powinno się taką osobę otoczyć specjalistyczną opieką. Im wcześniej to się stanie, tym przebieg leczenia będzie krótszy i mniej uciążliwy, a chory będzie mógł wieść normalne i szczęśliwe życie.

1 2

Depresja: współczesny problem młodzieży
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.