Diament wśród kamieni

czwartek, 30.10.2014r.
Autor: napisał/a 27 artykułów.

C, wikipedia, Frida Kahlo, Autoportret z cierniemTalent Fridy Kahlo – dziś uznawanej za jedną z najwybitniejszych malarek XX wieku – został doceniony dopiero po jej śmierci. Całe życie artystki to pasmo załamań nerwowych i samotności.

Indiańsko-hiszpańsko-niemiecko-żydowskie korzenie

Frida Kahlo twierdziła, że przyszła na świat w 1910 roku – akurat wtedy, gdy w Meksyku rozpoczęły się robotniczo-chłopskie zamieszki. Jej biografowie uważają, że malarka odjęła sobie trzy lata, ale miało to wymiar symboliczny, związany z komunistycznymi sympatiami artystki. Ojciec Magdaleny Carmen Fridy Kahlo y Calderón (bo tak naprawdę nazywała się malarka) pochodził z rodziny niemieckich Żydów. Skuszony perspektywą życia w Nowym Świecie opuścił ojczyznę i jako 19-latek zamieszkał w Meksyku, gdzie zawodowo zajmował się fotografią, a amatorsko – malarstwem. Jego pierwsza żona zmarła przy porodzie, szybko jednak ponownie ożenił się z pochodzącą z indiańsko-hiszpańskiej rodziny żarliwą katoliczką Matyldą. Małżeństwo nie należało do zgodnych, mimo to para doczekała się aż czterech córek. Frida obawiała się wpływu ortodoksyjnej matki na ojca, jednak wciąż była jego ulubienicą. Kiedy zachorowała na polio, miała zaledwie sześć lat, na skutek przebytej choroby jedna noga malarki była szczuplejsza od drugiej – swój defekt tuszowała nosząc długie, zwiewne spódnice. Pomimo szykan ze strony części rówieśników i bólu, Frida nie należała do zahukanych dziewczynek. Pyskata i pewna siebie, brylowała w towarzystwie. Ojciec szybko zauważył, że jego ulubienica to zarazem wyjątkowo błyskotliwe, ciekawe świata dziecko i wysłał ją do jednej z najlepszych szkół w Meksyku. To tam Frida zainteresowała się boksem, który przez krótki czas trenowała.

Pierwszy wypadek

Frida wspominała, że w jej życiu zdarzyły się dwa wypadki. Pierwszym z nich było zderzenie tramwaju z autobusem miejskim, którym malarka jechała pierwszy raz w życiu. 18-letnia wówczas Frida odniosła poważne obrażenia: złamała kręgosłup, miednicę, żebra, nogi, stopy i ramię, a metalowa poręcz autobusu przebiła jej macicę, co spowodowało przyszłe problemy z dotrzymaniem ciąży. Frida trzy miesiące spędziła w gipsowym pancerzu, który unieruchomił jej ciało – nie mając możliwości powrotu do dawnych pasji, dziewczyna zaczęła malować. Matka skonstruowała dla niej specjalną sztalugę, a ojciec użyczył własnych materiałów malarskich. Artystka zaczęła od malowania autoportretów i to z nimi była później głównie kojarzona. Frida z jej obrazów to kobieta przepełniona bólem, zmagająca się z samotnością i niezrozumieniem. Prace bazowały na intymnej symbolice, jednak były mocno osadzone w rzeczywistości. Jak mówiła sama malarka: Nigdy nie malowałam snów. Malowałam swoją rzeczywistość. Po zdjęciu pancerza Frida na nowo nauczyła się stać i chodzić. Nie wróciła już jednak na uczelnię. Całkiem poświęciła się malarstwu i… romansom.

Ten gorszy wypadek

Drugim wypadkiem w jej życiu – uznawanym przez malarkę za ten gorszy – było spotkanie Diego Rivery. Rivera, starszy od Fridy o 20 lat, zdobył uznanie jako malarz, architekt i twórca murali (malarstwo na murach). Para poznała się w 1927 roku, a już dwa lata później wzięli ślub. Rivera od razu dostrzegł talent Fridy i pokierował jej karierą. Udzielał lekcji malarce, a publicznie nazywał ją diamentem wśród pośledniejszych kamieni. Małżeństwo było jednak bardzo burzliwe, Frida i Diego wielokrotnie rozstawali się i do siebie wracali, w 1939 roku wzięli nawet rozwód, ale już rok później ponownie się pobrali. Rivera jednocześnie słynął ze swojej odpychającej aparycji i nieprzeciętnego wdzięku, który sprawiał, że z łatwością uwodził kobiety.

1 2

Diament wśród kamieni
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.