Dinozaury

czwartek, 26.06.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

dinozauryZiemia zaczęła się formować ok. 4,5 mld lat temu, a 3,1 mld lat temu powstały na niej pierwsze jednokomórkowce. Dzięki ewolucji ok. 225 mln lat temu, w okresie ery mezozoicznej, pojawiły się dinozaury – gady, których nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza „straszne jaszczurki”. Dinozaury żyły na Ziemi ok. 160 mln lat.

Skąd czerpiemy wiedzę o dinozaurach?             

Paleontolodzy zdobywają informacje o dinozaurach głównie ze skamieniałości – pozostałości zwierząt w skałach. Dzięki specjalistom udało się podzielić gady na dwie grupy: zwierzęta gadziomiednicowe – które  kości miednicy miały ułożone tak jak dzisiejsze gady, na przykład krokodyl – oraz ptasiomiednicowe, mające kości miednicowe ukształtowane podobnie jak ptaki. Specjaliści dzięki skamieniałościom odtworzyli także budowę zwierząt, wielkość ich mózgu oraz sposób odżywiania. Do tej pory nie udało się ustalić, jaka była barwa skóry dinozaurów. Przypuszcza się jedynie, że ubarwienie przypominało kolor dzisiejszych gadów.

Jak odżywiały się dinozaury                    

Gady można podzielić na mięsożerne i roślinożerne. Informacji na temat zdobywania przez nie pokarmu dostarcza badaczom uzębienie gadów, z którego wywnioskować można, że osobniki charakteryzujące się dużymi, ostrymi zębami w kształcie noży są mięsożerne, z kolei zęby dinozaurów roślinożernych były płaskie, dzięki czemu gady łatwiej rozdrabniały pożywienie. Co ciekawe naukowcy dowiedli, że dinozaurom odrastały zęby. Przykładem mięsożercy jest tyranozaur (dosł. „jaszczur-tyran”) żywiący się mniejszymi gadami oraz deinonych  (dosł. „straszliwy szpon”), którego nazwa odnosi się do polowań na krewnych rozszarpywanych przez niego pazurami. Natomiast roślinożerca stegozaur (dosł. „jaszczur z dachem”) jadł paprocie i wysoko rosnące liście.

Walka i samoobrona                   

Spośród wyróżnionych wcześniej mięso- i roślinożerców słabsze fizycznie były dinozaury roślinożerne, dlatego też często łączyły się w stada. W razie ataku drapieżników dorosłe gady ze stada broniły młodszych osobników. Bronią roślinożernego triceratopsa (dosł. „trójrożny”) były ostre rogi z przodu głowy, stegozaur atakował za pomocą kolców na końcu ogona, a iguanodon bronił się używając ostrych pazurów, które posiadał zamiast kciuków. Mięsożercy, jak na przykład barionyks („ciężki pazur”), atakowali głównie ostrym uzębieniem i szponami.         

1 2

Dinozaury
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.