Dom pasywny vs. dom aktywny

czwartek, 26.11.2015r.
Autor: napisał/a 9 artykułów.

dom1Ideą domu pasywnego jest zminimalizowanie zużycia energii wykorzystywanej w jego eksploatacji. Dom aktywny natomiast ma za zadanie wyprodukować energię na swoje potrzeby, najlepiej z nadwyżką.

Pojęcie domu pasywnego narodziło się w Niemczech, gdzie za dom pasywny uznano taki, który zużywa bardzo małą ilość energii, do 15 kWh na m2 rocznie. Bardzo niskie zużycie energii dotyczy wszystkich jej nośników takich jak: gaz, olej opałowy, energia elektryczna czy drewno. Kluczowymi elementami w budynku pasywnym są: dobrze zaizolowana bryła budynku, lokalizacja oraz wentylacja.

Zgodnie z Krajowym Ruchem Ekologiczno-Społecznym kubatura budynku konstruowana jest w sposób eliminujący niepotrzebne starty ciepła. Dodatkowo budynek jest tak dobrze izolowany (dzięki zastosowaniu materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła), że niepotrzebne są grzejniki i inne urządzenia grzewcze.. Udaremnia niekontrolowane napływy zimnego powietrza czy występowanie zawilgocenia. Bardzo istotna jest także lokalizacja budynku, która musi wspierać korzystanie z pasywnych źródeł energii. Okna domu pasywnego, w dużej mierze dachowe, są umieszczane po południowej stronie domu, w celu pochłaniania przez dom jak największej ilości energii słonecznej. Strategiczne znaczenie ma wentylacja, która niweluje potrzebę wietrzenia pomieszczeń. Wszystko za sprawą rekuperatora, urządzenia zapewniającego całkowitą wymianę powietrza w budynku co 2 do 3 godzin. Ponadto zmechanizowana wentylacja umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wychodzącego.

dom2Jak wynika z informacji zamieszczonych na specjalistycznych stronach internetowych poświęconych tematyce budowlanej, takich jak murator.pl, powyższe atrybuty nie są obce również domowi aktywnemu, ponieważ w obu przypadkach punktem wyjścia jest minimalizacja zużycia energii. Tym samym jest to najważniejsza cecha wspólna domu pasywnego i aktywnego. Jednak budownictwo pasywne na tym poprzestaje. Przy konstrukcji domu aktywnego nie rozpatruje się tradycyjnych, rozumianych jako nieodnawialnych, źródeł energii. Popularnymi źródłami energii są promienie słoneczne i ciepło zawarte w powietrzu atmosferycznym, które wykorzystuje się głównie do podgrzania wody użytkowej.

Wytworzona energia, oczywiście poza zaspokojeniem potrzeb mieszkańców, jest wykorzystywana do spłaty „zaciągniętego” pod budowę domu długu wobec społeczeństwa i środowiska naturalnego. Niestety do tej pory nie do końca jasne jest jak nadwyżki energii miałyby być odciągane oraz wykorzystywane. W ramach projektu Model Home 2020 pierwszy dom aktywny powstał w Danii w 2009 roku.

Z punktu widzenia jednostki główną korzyścią budowy domu pasywnego czy aktywnego jest znaczne obniżenie kosztów jego eksploatacyjnych. Wśród zalet specjaliści wymieniają także zdrowszy od tego w tradycyjnym domu mikroklimat, skupiając się głównie na czystszym powietrzu. Gdy jednak spojrzeć z szerszej perspektywy widać maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko w postaci emisji szkodliwych produktów spalania do atmosfery.

 

Katarzyna Holk

Redakcja: Agata Chudy
Redakcja językowa: Kinga Giemza
Redakcja graficzna: Kinga Parcheta

Dom pasywny vs. dom aktywny
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.