„Rewolucja” w zabijaniu

czwartek, 20.02.2014r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

file8161274603493Drony to bezzałogowe aparaty latające, które unoszą się w powietrzu za pomocą zdalnego sterowania. Obecnie mają coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach, a ich użycie w celach militarnych budzi wiele kontrowersji. Pojawia się wiele zastrzeżeń ze strony organizacji pozarządowych, obrońców praw człowieka, a także państw, na terenie których drony realizują swoje zadania. Skąd tyle wątpliwości dotyczących ich użycia?

Broń budząca kontrowersje

Drony cieszą się uznaniem szczególnie w amerykańskiej armii, gdzie mają najszersze zastosowanie. Powszechnie wykorzystywane są do działań obserwacyjnych i rozpoznawczych, a odpowiednio uzbrojone mogą także likwidować konkretne cele. Sprawiają, że obecność żołnierzy w wielu konfliktowych regionach świata przestaje być konieczna w takim stopniu jak do tej pory. Rutynowe patrole mogą zostać zastąpione rozpoznaniem przez te urządzenia, nie narażając armii na straty w ludziach. Ponadto dronem można kierować z dowolnego miejsca, nawet z kraju położonego tysiące kilometrów od miejsca działań zbrojnych, co poszerza zakres ich zalet. Zwolennicy tego typu sprzętu podkreślają także, że drony to maszyny zdolne do zlikwidowania groźnych terrorystów w szybszy i prostszy sposób niż przy użyciu żołnierzy. Przede wszystkim podkreśla się fakt, że drony trafiają praktycznie bezbłędnie w konkretny cel, są ciche, mało widoczne i nie narażają zdrowia i życia nikogo poza wyznaczonym do zlikwidowania celem.

Nie wszystkich jednak powyższe argumenty przekonują. Przeciwnicy zwracają uwagę na fakt, że przy takim sposobie działania istnieje duże prawdopodobieństwo pomyłki. Ofiarami dronów mogą stać się nie tylko terroryści, ale także przypadkowi ludzie. Nie zawsze istnieje pewność, że celem ataku rzeczywiście jest terrorysta, nie w każdym przypadku bezbłędnie potwierdzić można tożsamość osoby, która ma zostać zaatakowana. Drony są tylko sprzętem mechanicznym, który nie jest w stanie racjonalnie ocenić sytuacji ani porównać obiektów, ponadto też może się mylić.

Krwawe żniwa

Krajem, w którym często dochodzi do wykorzystania dronów przez amerykańskie wojska w celu likwidacji groźnych przeciwników, jest sojuszniczy Pakistan. Ze względu na dużą częstotliwość ataków budzących wątpliwości oraz z powodu szeregu nieprawidłowości, m.in. prawnych, w 2013 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała Stany Zjednoczone do ujawnienia danych dotyczących liczby ofiar cywilnych zabitych w atakach przeprowadzanych właśnie za pomocą samolotów bezzałogowych. Za sporządzenie raportu odpowiedzialny był Ben Emmerson, specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka i terroryzmu.

1 2

„Rewolucja” w zabijaniu
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.