Drugie i trzecie życie ubrań i przedmiotów – czyli dlaczego coraz chętniej kupujemy rzeczy używane?

czwartek, 23.07.2015r.
Autor: napisał/a 24 artykułów.

zdrugiejreki1m.wZarówno z Zachodu Europy jak i ze Stanów Zjednoczonych przychodzi do nas moda na kupowanie rzeczy używanych. Kiedyś były to przede wszystkim  samochody i mieszkania z drugiej ręki, obecnie jednak coraz częściej skłaniamy się do nabycia ubrania, książki, części do samochodu czy mebli. Nie jest to raczej krótkotrwała  moda, a stały trend, który ma widoczne odzwierciedlenie w statystykach. Przykładowo, jeden z największych internetowych sklepów z używanymi rzeczami – serwis OLX.pl, podaje, że liczba opublikowanych w nim ogłoszeń wzrosła o prawie sześć milionów w przeciągu zaledwie dwóch lat działalności. Jakie więc są główne przyczyny coraz większego zainteresowania zakupem przedmiotów z drugiej ręki?

Sytuacja ekonomiczna

Jedną  z głównych przyczyn tak dużego zainteresowania używanymi rzeczami jest sytuacja ekonomiczna polskiego społeczeństwa. Nasz poziom zarobków jest bardzo niski w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, a ceny ubrań, kosmetyków czy sprzętów gospodarstwa domowego pozostają podobne. Dlatego też ratujemy domowy budżet kupując rzeczy z drugiej ręki, a także sprzedając to, co jest nam w domu czy w szafie zbędne. Chętniej kupowałabym nowe i niechińskie rzeczy, gdyby zarobki były wyższe  albo ceny utrzymania i żywności mniejsze – pisze na forum „Strefy BiznesuMałgośka.

Luksus, na który można sobie pozwolić

Przedmioty używane kupujemy nie tylko dlatego, że na nowe nas nie stać. Wszyscy pragniemy mieć rzeczy luksusowe, wiedząc zarazem, że możemy kupić je z drugiej ręki w lepszej cenie.  Na serwisach internetowych czy w stacjonarnych sklepach z używanymi rzeczami można bowiem znaleźć nie tylko bluzki czy spódnice za dziesięć złotych, ale także markowe ubrania, nowoczesne sprzęty gospodarstwa domowego czy cenione kosmetyki, które w ogóle nie służyły ich właścicielom, nie pasowały im, znudziły się. W ramach porządkowania mieszkania takie rzeczy trafiają na drugi rynek, a dotychczasowi właściciele, chcąc się ich pozbyć i zrobić miejsce dla nowych rzeczy, oferują je często w bardzo dobrej cenie. Co więcej, przedmioty te w większości przypadków nie mają widocznych zniszczeń czy choćby śladów użytkowania.  Początkowo na zakupy i sprzedaż rzeczy używanych decydowały się tylko osoby, które w ten sposób szukały oszczędności i chciały podreperować swój domowy budżet. Dzisiaj dużą grupę sprzedających i kupujących stanowią osoby z wyższym wykształceniem, w wieku od 25 do 39 lat, które w ten sposób chcą uporządkować  swoją przestrzeń, dlatego regularnie uwalniają się od zbędnych rzeczy – mówi Marcin Urbańczyk, dyrektor zarządzający serwisu OLX.pl.     

zdrugiejreki2m.wWiększa świadomość

Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadome pod kątem konsumpcji i czerpie z rozwiązań, które podpatrzyło w innych krajach Europy czy też Stanach. Wprawdzie nie ma jeszcze mody na wyprzedaże garażowe, ale coraz odważniej i świadomiej dokonujemy zakupu rzeczy z drugiej ręki, dbając zarówno o domowy budżet jak i jakość kupowanych produktów.  Przestaliśmy się zachwycać nowymi produktami – twierdzi Andrzej Sadowski, główny ekonomista Centrum im. Adama Smitha. Używane rzeczy nie są już tylko domeną biednego społeczeństwa, a w zamożniejszych nie ma nic złego w kupowaniu z drugiej ręki. Bogaci czynią to z faktu, że mają, ale nie muszą tego robić. A ci, co mają znacznie mniej, wybierają używane, bo są tej samej jakości, ale dużo tańsze.

Kupowanie używanych rzeczy bardzo długo było postrzegane w Polsce jako wstyd, czy też domena osób o bardzo niskim statusie społecznym. To się na szczęście zmienia.  Nie zachwycamy się już tym, że przedmiot ma metkę czy gwarancję. Kupujemy bardziej rozsądnie, jesteśmy świadomi swoich praw jako konsumenci, a także wiemy, w jaki sposób możemy sprawdzić czy daną rzecz da się kupić w korzystniejszej cenie. Na szczęście bezpowrotnie minęły już czasy kiedy zachwycaliśmy się tym, że w sklepie jest nowy towar, bez względu na jego wartość i użyteczność.

 

Emilia Kacprzewska

 
Redakcja: Dominika Nożewska

Drugie i trzecie życie ubrań i przedmiotów – czyli dlaczego coraz chętniej kupujemy rzeczy używane?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.