Jak działa lecznicza marihuana?

czwartek, 27.08.2015r.
Autor: napisał/a 13 artykułów.

Marihuana_2_MCMarihuana uważana jest za niebezpieczną używkę, mającą podobny wpływ na organizm jak alkohol. Okazuje się jednak, że posiada także właściwości lecznicze. Czy wkrótce chorzy m.in. na stwardnienie rozsiane będą mogli bez przeszkód sięgać po leczniczą marihuanę?

Właściwości lecznicze marihuany

Istnieje wiele odmian konopi. Duża część z nich wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym i włókienniczym. W medycynie oficjalnie te rośliny stosowane są stosunkowo od niedawna, ale w tradycji ludowej już od dłuższego czasu były wykorzystywane jako rośliny pomocne w leczeniu wielu dolegliwości. Za wyjątkowe właściwości konopi odpowiedzialne są związki chemiczne zawarte w roślinach. Wśród nich wyróżnia się około 400 substancji o działaniu psychoaktywnym.

Najwięcej kontrowersji budzi oczywiście THC czyli tetrahydrokanabinol. Jest to związek powodujący u osób zażywających marihuanę stany euforii. Te uczucia towarzyszące zażyciu THC są powodem, dla którego tak wielu ludzi sięga po susz lub olej z konopi. W większości krajów konopie uznawane są za narkotyk, a ich stosowanie – poza pewnymi wyjątkami – jest zakazane. Drugi ważny związek to kanabidiol (CBD), który odpowiada za działanie przeciwbólowe. W terapiach przeprowadzanych z użyciem oleju z konopi ważna jest odpowiednia proporcja między THC a CBD.

Pomaganie w doraźnym leczeniu bólu, stanów lękowych, padaczki, a także zmniejszanie negatywnych skutków ubocznych chemioterapii w leczeniu onkologicznym – to sytuacje, w których stosowanie wyciągu z konopi nie jest zakazane. W Polsce od 2013 roku można legalnie kupić lek na bazie oleju z marihuany stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Historia, która poruszyła cały kraj

Na temat właściwości leczniczych marihuany uwagę mediów zwróciła historia pięcioletniego Maksa. Chłopiec jest pierwszym pacjentem oficjalnie przechodzącym terapię leczniczą marihuaną. Dowodzi to, że sprawdza się ona w objawowym leczeniu padaczki u małych dzieci. Maks choruje na padaczkę lekooporną – chłopiec miewał nawet kilkaset napadów padaczkowych dziennie, a żadna kuracja nie przynosiła efektów. W pewnym momencie doszło do bardzo ostrego epizodu choroby, wtedy lekarze podjęli decyzję o wprowadzeniu dziecka w stan śpiączki farmakologicznej. Choroba tak silnie wyniszczyła system nerwowy Maksa, że napady padaczkowe pojawiały się pomimo głębokiego uśpienia małego pacjenta. W trakcie pobytu na oddziale intensywnej terapii lekarze nie dawali chłopczykowi większych szans na przeżycie ze względu na wykorzystanie wszystkich dostępnych metod leczenia. U dziecka w międzyczasie doszło do sepsy (ogólnego bakteryjnego zakażenia organizmu), zakrzepicy żyły głębokiej, zapalenia osierdzia i zapalenia kości czaszki. Mały pacjent wymagał żywienia dożylnego oraz intubacji ze względu na częste, grożące uduszeniem, zapadanie się ścian krtani.

1 2

Jak działa lecznicza marihuana?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.