Jak działa placebo?

czwartek, 25.06.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

placebo2m.wW XXI wieku leki są ogólnodostępne, dlatego nie trzeba radzić sobie z bólem czy innymi dolegliwościami samemu ‑ istnieje cała gama środków, które pomagają się pozbyć problemu. Czasami, biorąc tabletkę przeciwbólową, człowiek potrafi sobie wmówić, że ta mu pomoże. I wtedy właśnie występuje efekt placebo.

Pojęcie i historia placebo

Placebo (łac. będę się podobał) to lek lub działanie, które ma poprawić stan chorego bez ingerencji typowych środków medycznych oraz informowania pacjenta o tym fakcie.

Placebo miało swoje początki wraz z pojawieniem się medycyny w starożytności. Wykorzystywano je, by pacjent odzyskał siły. Dzięki wycięciu drobnych organów (np. migdałków) chory zaczynał zdrowieć, chociaż wycięty narząd nie wymagał usunięcia. Natomiast w średniowieczu obowiązywała zasada, by w obecności pacjenta posługiwać się terminami medycznymi po łacinie. Nieoświeceni ludzie dzięki sprytnemu wybiegowi zdrowieli, gdyż nie rozumieli słów medyka.

Jak to działa?

Efekt placebo jest związany z psychiką człowieka, a dokładniej z pewnymi obszarami mózgu, m.in. z korą przedczołową i korą zakrętu obręczy. Placebo aktywuje te same ścieżki neurologiczne co leki. Tym samym działa w podobny sposób, chociaż należy zwrócić uwagę na istotny fakt ‑ placebo nie likwiduje poważnych chorób, ale poprawia samopoczucie, wspomaga leczenie oraz uśmierza ból różnego pochodzenia.

Na działanie placebo wpływa wiele czynników, to nie tylko podanie choremu zastrzyku z solą fizjologiczną czy tabletki z cukru. Na stronie project-syndicata.pl poruszono ten temat szczegółowo i okazało się, że na efekt ma wpływ już samo przyjście do kliniki. Widok lekarzy, pielęgniarek, specjalistycznego sprzętu działa pozytywnie na samopoczucie. Z badań wynika, że równie ważna jest relacja pacjent ‑ opiekun. Jeśli jest trwała i oparta na zaufaniu, pacjent jest zadowolony. Chorzy czują się zdecydowanie lepiej, gdy ich problemy spotykają się ze zrozumieniem, współczuciem i fachową pomocą. Odpowiadają za to mechanizmy psychospołeczne.

Wraz z czasem i coraz to nowymi badaniami lekarze zmienili zdanie co do formy podawania placebo. Do niedawna uważano, że pacjent nie powinien być informowany o podaniu fałszywego leku, gdyż będzie to miało negatywny wpływ na dalszą terapię. Z obecnych badań wynika jednak, że uświadamianie chorego przynosi równie dobre wyniki. To dowodzi, że sam początek leczenia, podobnie jak świadome oczekiwanie, ma ogromny wpływ na zdrowie.

1 2

Jak działa placebo?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.