Co dzieje się z człowiekiem podczas śpiączki?

czwartek, 05.06.2014r.
Autor: napisał/a 16 artykułów.

śpiaczka„W nadgarstkach tyka puls, ale daj spać”

Sen to w dzisiejszych czasach towar deficytowy. Zasypiamy na kanapie, często w „opakowaniu”, wczesnym rankiem dolewamy do baku kolejną dawkę kofeiny i znów jesteśmy gotowi pracować na pełnych obrotach. Nikt o spaniu nadmiernie nie myśli, to taka naturalna rzecz. Może czasem ktoś się zdenerwuje, że za mało na niego czasu, że trzeba wstać na zajęcia, choć impreza była królewska, albo nie można dospać soboty przez uprzejmego sąsiada wiercącego dziurę w ścianie, która to wydaje się być ścianą najpotężniejszej ziemskiej twierdzy. Innego zdania są ci, których choroba skazała na nieco dłuższą drzemkę. Mowa o twardzielach, dla których śpiączka jest codziennością.

Permanentny sen

Fizjologiczny sen składa się z kilku faz, które w ciągu nocy płynnie przechodzą jedna w drugą. W ich czasie nasze mięśnie są aktywne, choć oczywiście nie w takim stopniu jak dzieje się to po przebudzeniu. Stan ten doskonale odzwierciedlają nasze nocne ewolucje – dla przykładu często zasypiamy na brzuchu, a budzimy np. mocno przytuleni do poduszki. Nawet mózg przez większość nocy nie „wrzuca na pełen luz”. Wiemy to dzięki badaniom elektroencefalograficznym, które rejestrują fale mózgowe. Najaktywniejszym etapem snu jest faza REM, znana także jako faza marzeń sennych. Dzięki odcięciu obszarów kory kojarzeniowej odpowiedzialnej za przetwarzanie danych od tych sterujących napięciem mięśni nie stanowimy dla siebie zagrożenia –  nie urządzamy piżamowych maratonów po czekoladę, kiedy w podświadomości właśnie jesteśmy w krainie czekoladą i karmelem płynącej. W trakcie śpiączki rejony te są jeszcze silniej od siebie odseparowane. Dochodzi do zmniejszenia wymiany informacji w obrębie kory mózgowej i między korą a wzgórzem. Mózg kontroluje jedynie pracę serca i oddech, ale nie reaguje na to, co dzieje się dookoła. Badania przeprowadzone przez profesora Adriana M. Owena z Uniwersytetu w Cambridge dowiodły, że w reakcjach osób przebywających w śpiączce, ich spojrzeniach czy pomrukach, kryje się ich własna wola, pomysły czy pragnienia.

Naukowcy o śpiączce

Śpiączka może być skutkiem chorób, urazów, może też być farmakologiczna – wywołana u pacjenta celowo, mająca na celu uskutecznienie leczenia. Taka czy inna nie trwa wiecznie. Zazwyczaj w ciągu miesiąca pacjent przechodzi w któryś z następujących stanów: śmierć mózgową, stan wegetatywny lub stan minimalnej świadomości. Stany te nie są jednak wyznacznikiem. Całkiem niedawno, po 19 latach śpiączki, wybudził się pacjent Jan Grzebski. W 2001 roku stacja CBS News podała w wiadomościach informacje o 24-letniej Chastity Cooper, która będąc w śpiączce, urodziła zdrowe dziecko, zachowując przy tym wszystkie rozrodcze funkcje organizmu. Naukowcy, zainspirowani niezwykłymi przypadkami, przeprowadzili liczne badania na ten temat.

1 2

Co dzieje się z człowiekiem podczas śpiączki?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.