Jak to jest dzielić umysł z wieloma osobami?

czwartek, 23.04.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

dysocjacja2m.wPsychiatria to jedna z tych wymagających gotowości na najróżniejsze przypadki specjalizacji lekarskich: od depresji, przez nerwicę, na schizofrenii kończąc. Są jednak choroby, których lekarz nie może stwierdzić już po pierwszej wizycie. Człowiek często bagatelizuje ich objawy ‑ albo nie wie, że jest chory, albo świetnie się maskuje. Do takich właśnie chorób zalicza się dysocjacyjne zaburzenie osobowości.

Co to jest?

Dysocjacyjne zaburzenie osobowości (osobowość wieloraka, naprzemienna, mnoga) wchodzi w skład zaburzeń dysocjacyjnych, czyli takich, w których dochodzi do dezintegracji świadomości oraz postrzegania tego, co naprawdę dzieje się w najbliższym otoczeniu. Można je również określić mechanizmem obronnym, związanym ściśle z przeszłością danej jednostki, tj. traumatycznymi przeżyciami, poważnymi problemami w życiu osobistym czy zaburzonymi relacjami interpersonalnymi.

Czym się charakteryzuje?

Choroba ta polega na pojawianiu się dwóch lub więcej osobowości (łac. dissociatio ‑ rozdzielenie) i występuje najczęściej u kobiet w wieku młodzieńczym. Kolejne osobowości ujawniają się w różnych sytuacjach. Zazwyczaj nie jest to uzależnione od osoby chorej. Najciekawsze jest jednak to, że każda z nich posiada swoje własne wspomnienia, tożsamość, inaczej się zachowuje oraz postrzega otoczenie. Możliwe też są zmiany biologiczne: różne ciśnienie krwi, alergie, preferencje seksualne.

Ludzie cierpiący na to schorzenie posiadają dominujące „ja” (alter ego), które jest „najzdrowsze”, jeśli chodzi o psychikę. Między nim a resztą osobowości występuje kontrast, tzn. pierwotna tożsamość była nieśmiała, nowa może być duszą towarzystwa.

1 2

Jak to jest dzielić umysł z wieloma osobami?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.