Dzień Kobiet w różnych częściach świata

czwartek, 03.04.2014r.
Autor: napisał/a 1 artykułów.

dzienkobiet2Bukiety aromatycznych wiosennych kwiatów, tabliczki czekolady w ozdobnych opakowaniach, pocztówki z pozdrowieniami – to wszystko, co pozostało po dniu ósmego marca. Niestety, to co dobre, szybko się kończy. Międzynarodowy Dzień Kobiet – święto, na które co roku czeka prawie każda dziewczyna i kobieta – już za nami. Jak obchodzi się ten dzień na świecie? Jakie są tradycje z nim związane?

Clara Zetkin – wybitna kobieta XX wieku

Przez lata w kobietach tkwił głęboki uraz spowodowany dużo większymi przywilejami mężczyzn w społeczeństwie. Nie wytrzymując takiej niesprawiedliwości, w 1857 w Nowym Jorku pracownice fabryki produkującej bawełnę zorganizowały wielki strajk nazywany też „Marszem pustych garnków”, podczas którego domagały się krótszego dnia pracy i takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymują przedstawiciele płci męskiej. Kobiety walczyły głównie o równouprawnienie i lepsze warunki życia. Po protestach kobiet w USA, skutkiem których była śmierć 129 robotnic fabryki, Clara Zetkin – jedna z najwybitniejszych dwudziestowiecznych działaczek niemieckiego i międzynarodowego ruchu socjalistycznego – na II Żeńskiej Konferencji Międzynarodowej zaproponowała zorganizowanie Dnia Kobiet. W ten wyjątkowy dzień brały one udział w manifestacjach, walcząc o równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet pojawił się w Stanach Zjednoczonych 20 lutego 1909 roku. Postulowano wtedy nie tylko poszanowanie przedstawicielek płci pięknej, ale i nadanie im praw wyborczych.

Rewolucja Lutowa czyli Rewolucja Żeńska

W rosyjskim Piotrogrodzie (dzisiaj Sankt Petersburg) w 1917 roku pracownice przemysłu tekstylnego zaczęły walczyć o swoje prawa w sposób bardzo podobny do Amerykanek. Wydarzenie miało dramatyczny przebieg, nie obyło się bez ofiar. Dopiero po takich tragicznych próbach kobiety uzyskały prawo wyborcze od Rządu Tymczasowego, a ich święto zostało oficjalnie ustanowione w 1921 roku.

Ciekawy jest fakt, że niemal do końca istnienia ZSRR ósmy marca był na jego ziemiach związany z komunizmem – ideologią zwalczającą prawosławie i próbującą odwrócić uwagę obywateli radzieckich od świąt na wskroś kobiecych, jakimi są Maselnica i Dzień Żon Niosących Pokój.

1 2

Dzień Kobiet w różnych częściach świata
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.