Dziewczyna, która przeżyła niemiecką okupację

czwartek, 23.10.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

Charcoal_and_chalk_drawing_of_Audrey_HepburnO Audrey Hepburn można powiedzieć naprawdę wiele. Piękna kobieta, doskonała aktorka, modelka, ikona stylu, działaczka humanitarna. To również kobieta, która przeżyła II wojnę światową. Okupacja – za krótkie słowo, by zawrzeć wieczność każdego dnia, po tym jak Niemcy weszli do naszego kraju, złupili go i zostali, by zrobić z nas niewolników – wspominała Audrey w wywiadzie z 1956 roku dla czasopisma „Photoplay”. Przeżycia z dzieciństwa zapewne na zawsze zostały w jej pamięci.

Koniec beztroskiego dzieciństwa

Wrzesień 1939 – ta data z pewnością została w pamięci milionów ludzi na całym świecie. Wśród nich była również Audrey Hepburn. Wtedy wybuchła II wojna światowa. Aktorce, której matka należała do arystokracji, przed 1939 rokiem niczego nie brakowało. Po wybuchu wojny Audrey i jej matka przeniosły się z Anglii do Holandii (miejscowość Arnhem), gdzie mieszkał dziadek Audrey. Jej matka była pewna, że państwo nie zostanie zaatakowane przez Hitlera. Stało się jednak inaczej. W ciągu dziesięciu miesięcy po kapitulacji Holandii cały majątek rodziny Audrey został skonfiskowany. Aktorka osobiście doświadczyła głodu i biedy, a prawdopodobnie najbardziej bolesne przeżycie to nieodłączny strach. Normalne było chowanie się w piwnicach czy domowych kryjówkach podczas bombardowania miast przez Luftwaffe. Słowo bezpieczeństwo odeszło w niepamięć.

Czas bitwy o Arnhem (wrzesień 1944 roku) był chyba najgorszym momentem dla rodziny Audrey. Aktorka i jej matka musiały opuścić miasto. Znalazły schronienie w wiejskim domu dziadka Audrey. Odtwórczyni roli Holly w „Śniadaniu u Tiffany’ego” żywiła się jedynie cebulkami tulipanów. Aktorka była niedożywiona i drastycznie schudła.

Audrey_Hepburn_and_Gregory_Peck_on_Vespa_in_Roman_Holiday_trailerTrudne pochodzenie

Audrey z racji tego, że jej ojciec był Anglikiem, również miała obywatelstwo brytyjskie. Podczas niemieckiej okupacji raczej nie należało się tym chwalić. Anglia była wrogiem Niemców, dlatego aktorce groziło aresztowanie. W związku z tym Audrey musiała stać się Holenderką. Przybrała nową tożsamość i pod nazwiskiem Edda van Heemstra mogła swobodnie chodzić do miejscowej szkoły, gdzie uczęszczała już wcześniej. Aktorka nauczyła się również mówić po holendersku. Natomiast językiem, który słyszano najczęściej na ulicach, był francuski. Wynikało to z tego, że w XIX wieku za sprawą Napoleona Holandia przez pięć lat była częścią Francji. Już wcześniej jednak, u schyłku XVIII w., kraj zaczął ulegać wpływom państwa nad Loarą. Ta wielojęzyczność sprawiła, że akcent aktorki był jedyny w swoim rodzaju. Nie ma języka, który pozwoliłby mi się zrelaksować, gdy jestem zmęczona, ponieważ moje ucho nigdy nie było przyzwyczajone do jednej intonacji – przyznała sama aktorka na łamach gazety „Los Angeles Times” w 1954 roku.

1 2

Dziewczyna, która przeżyła niemiecką okupację
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.