Dziewięć powieści, które wypada znać

czwartek, 13.11.2014r.
Autor: napisał/a 27 artykułów.

C Powieści, wikipedia, Tadeusz_Dolega-MostowiczPoniżej subiektywna lista dziewięciu wyjątkowych powieści – zapomnianych, niedocenianych lub mniej znanych, z którymi jednak warto się zapoznać. Kolejność przypadkowa.

1. Jarosław Iwaszkiewicz, „Matka Joanna od Aniołów”

Iwaszkiewicz, wielka gwiazda polskiej literatury w dwudziestoleciu międzywojennym, zdobył uznanie jako autor wybitnych opowiadań. „Matka Joanna od Aniołów”, jego najlepsze dzieło, to mroczna historia jezuity Suryma jadącego do klasztoru urszulanek rzekomo opętanych przez diabła. Zakonnik bezskutecznie poddawał egzorcyzmom piękną siostrę Joannę, którą jako pierwszą usidliły złe duchy. Powieść, a w zasadzie dłuższe opowiadanie Iwaszkiewicza, kojarzy się dziś niemal wyłącznie ze, znakomitym skądinąd, filmem Jerzego Kawalerowicza z 1960 roku. Reżyser został za niego wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes.

C Powieści, wikipedia, Michel Houellebecq(1)2. Michel Houellebecq, „Cząstki elementarne”

Michel Houellebecq to jeden z najbardziej kontrowersyjnych europejskich pisarzy II poł. XX wieku. W publicznej wypowiedzi obraził wyznawców islamu, za co nawet wytoczono mu proces, a jego książki od lat dzielą francuskich krytyków. O ile część  badaczy dostrzega w powieściach Houellebecqa trafny opis kondycji współczesnego społeczeństwa, o tyle pozostali uważają, że niepotrzebnie epatują przemocą i wulgaryzmami. Faktycznie, „Cząstki elementarne” to lektura wyjątkowo bezkompromisowa. Autor zaprzecza promowanemu w mediach przekonaniu, że każdy zasługuje na szczęście. Co więcej, zauważa, że nadmiar wolności, który przypadł ludziom XXI wieku w spadku po rewolucji hippisowskiej, to – paradoksalnie – także więzienie.

C Powieści, wikipedia, Podwójne-ubezpieczenie3. James M. Cain, „Podwójne ubezpieczenie”

Jeden z najlepszych twórców klasycznych amerykańskich kryminałów i jego książka, na podstawie której powstał wybitny film noir. „Podwójne ubezpieczenie” to mroczna opowieść o Walterze Neffie, ambitnym agencie ubezpieczeniowym, który przypadkiem poznaje gburowatego pana Dietrichsona i jego piękną żonę Phyllis, z którą szybko nawiązuje romans. Kochankowie planują zamordować męża kobiety i przejąć pieniądze z jego polisy ubezpieczeniowej. Z czasem jednak okazuje się, że każde z nich prowadzi swoją własną grę. Wprawdzie James M. Cain zaliczany jest do tzw. amerykańskich klasyków, w Polsce jednak pozostaje on niestety w cieniu popularniejszego, choć mniej utalentowanego Raymonda Chandlera, autora m.in. „Żegnaj, laleczko”. Na pewno warto sięgnąć po książki Caina, bo wyszedł on poza schemat tradycyjnego kryminału; . obok morderstw, femme fatale i niezliczonych papierosów, w jego książkach zawarta jest także ponura diagnoza kondycji współczesnego człowieka.

4. Tadeusz Dołęga-Mostowicz, „Pamiętnik pani Hanki”

Tadeusz Dołęga-Mostowicz zapisał się w historii polskiej literatury z dwóch powodów. Po pierwsze, był autorem legendarnej „Kariery Nikodema Dyzmy”. Po drugie, w dwudziestoleciu międzywojennym stał się symbolem literatury klasy B – niewymagającej, operującej stereotypami, z obowiązkowym happy endem. Wyśmiewany przez krytyków, ale uwielbiany przez czytelników, zarabiał najwięcej spośród wszystkich przedwojennych polskich pisarzy. „Pamiętnik pani Hanki” to jednak powieść inna od pozostałych jego książek. Akcja toczy się w 1938 roku, kiedy w Europie wyczuwano już nadchodzącą wojnę. Dołęga-Mostowicz pod przykrywką sensacyjno-romansowej powiastki obnażył naiwność polskich elit politycznych. Prozaik nie przekonał się niestety, czy trafnie ocenił gotowość Polski do wojny – zmarł jeszcze przed zakończeniem kampanii wrześniowej w 1939 roku.

1 2

Dziewięć powieści, które wypada znać
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.