E-papierosy

czwartek, 11.12.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

e-papieros1Popularnym i coraz częstszym zamiennikiem tradycyjnych papierosów są e-papierosy. Na rynku pojawia się coraz więcej firm promujących ten produkt. Główną rolą e-papierosów jest pomoc w rzuceniu nałogu. Jednak papieros elektroniczny, tak jak tradycyjny, zawiera nikotynę. Czy w takim razie faktycznie pomaga pozbyć się nałogu? I czy jest bezpieczny dla biernych palaczy?

Czym jest e-papieros?

E-papieros jest sterowanym elektronicznie urządzeniem przeznaczonym dla nałogowych palaczy. Papieros elektroniczny jest zasilany akumulatorem lub baterią alkaiczną. W skład urządzenia wchodzi liquid – płyn, który ogrzewając się dzięki grzałce podczas czynności „zaciągania się”, zostaje zmieniony w mgiełkę. Liquid ma w sobie między innymi nikotynę, glikol propylenowy, wodę oraz aromat nadający papierosowi określony smak. Stężenie nikotyny w papierosie wynosi maksymalnie 3,6 proc. Glikol propylenowy (propano-1,2-diol) charakteryzuje się niską toksycznością i jest dopuszczony do użytku zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym.

Przewaga e-papierosów nad tradycyjnymi

E-papierosy nie zawierają tak szerokiej gamy toksycznych związków, którymi są na przykład amoniak, aceton, cyjanowodór, uretan, butan, tlenek węgla, naftalen, kadm, czy fenol, jak papierosy tradycyjne. Dzięki temu e-palacze nie są narażeni na choroby, do których przyczynia się pobieranie tych substancji, a mogą to być na przykład nowotwory, choroby serca, płuc, krtani czy spadek odporności. Palacze są uzależnieni od nikotyny, a w e-papierosach znajduje się jej mniej niż w papierosach tradycyjnych, co ułatwia całkowite wyjście z nałogu. Pozytywnym aspektem e-papierosów jest także cena wkładu – niższa od kosztu paczki papierosów tradycyjnych. Kolejnym plusem korzystania z nowoczesnych papierosów jest to, że palaczowi nie towarzyszy nieprzyjemny zapach, ani w jamie ustnej, ani na ubraniu. Kierownik Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu Andrzej Sobczak w rozmowie dla programu Dzień Dobry TVN stwierdza, że e-papierosy są nawet do 23 razy mniej szkodliwe dla człowieka od papierosów tradycyjnych. Argumentując swoje stwierdzenie mówi, że w papierosach elektronicznych jest dużo mniej szkodliwych związków toksycznych.

e-papieros2Bierne palenie a e-papierosy

Oprócz wyżej wspomnianych plusów papierosów elektronicznych dodatkowym pozytywem jest to, że korzystanie z tego urządzenia nie ma szkodliwego wpływu na otoczenie. Dla biernych palaczy szkodliwy jest spalany tytoń, a w e-papierosach on nie występuje. Charakterystyczne dymki wydobywające się z papierosa elektronicznego nie są szkodliwe, a prawie cała nikotyna jest wdychana przez palacza.                                                     

E-papierosy bez wad?

Papierosy elektroniczne nie są do końca zdrowe. Przede wszystkim znajdują się w nich substancje takie jak gliceryna i glikol propylenowy, których nie ma w papierosie tradycyjnym, więc nie wiadomo, jak przy długotrwałym stosowaniu wpłyną one na organizm człowieka. W e-papierosie jest nikotyna, od której palacze są uzależnieni, a która jest bardzo szkodliwa. Urządzenie nie przeszło badań klinicznych, nie ma również badań, które pokazywałyby, jak długotrwałe palenie wpływa na organizm człowieka. To powoduje, że jest bardzo wiele niewiadomych, więc nie można stwierdzić, w jakim stopniu e-papierosy szkodzą. Obecnie nie ma również ograniczeń wiekowych dla osób sięgających po urządzenie, dlatego mogą używać go zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież.

Papierosy elektroniczne to stosunkowo nowy produkt na rynku, który ma coraz więcej użytkowników. Jego przeznaczeniem jest pomoc w całkowitym rzuceniu palenia. Obecnie jest za wcześnie, by móc stwierdzić, jak długotrwałe stosowanie tego urządzenia wpływa na organizm człowieka. We wspomnianej wcześniej rozmowie dla programu Dzień Dobry TVN profesor Andrzej Sobczak mówi, że w Nowej Zelandii są prowadzone badania nad wpływem długotrwałego palenia e-papierosów, które w przyszłości dostarczą więcej informacji na ten temat.

 

Kasia Pacyga

 
Redakcja: Agata Chudy
Redakcja językowa: Agnieszka Putz
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

E-papierosy
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.