Edward Snowden Show

czwartek, 14.11.2013r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

3. wikipedia33333Światowe media nie ochłonęły jeszcze po niedawnej aferze związanej z „wielką ucieczką” Edwarda Snowdena, byłego agenta amerykańskich służb specjalnych, gdy na jaw wyszły kolejne fakty związane z podsłuchiwaniem i inwigilowaniem przez rząd amerykański obywateli z całego świata.

Na początku czerwca 2013 roku brytyjski dziennik „The Guardian” oraz amerykański „Washington Post” opublikowały informacje o programie PRISM stosowanym przez NSA (amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) od 2007 roku, służący zbieraniu i przetwarzaniu informacji z największych światowych serwerów. Z informacji opublikowanych w „The Guardian” wynika, że PRISM obejmował takich gigantów internetu jak: Google, Facebook, Microsoft, YouTube, Skype, Apple, AOL i PalTalk. Ponad 98% danych pochodzi z serwisów oraz oprogramowań Yahoo, Google i Microsoft. Agencje rządowe miały stały dostęp do e-maili, zdjęć, filmów, szczegółów z profili społecznościowych, danych zapisywanych w „chmurze”, wideokonferencji, czasów logowania. Po, ujawnieniu tych szokujących informacji przedstawiciele firm oskarżonych o współpracę w ramach PRISM stanowczo zaprzeczyli, jakoby wiedzieli o istnieniu tego programu i przekazywali NSA dane swoich użytkowników.

Naturalnym wydaje się być pytanie, czy PRISM i podobne tego typu programy są legalne. Po zamachach terrorystycznych w 2001 roku Kongres przyjął ustawę USA – PATRIOT ACT („Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act). Dokument ten dał agencjom rządowym możliwość nieograniczonego monitorowania internetu, w tym przede wszystkim prywatnej korespondencji. Patriot Act został podpisany przez George’a W. Busha w 2001 roku, miał działać do 2005, jednak został przedłużony. W 2010 roku Barack Obama ponownie przedłużył działanie ustawy, dodając do niej większe uprawnienia dla służb specjalnych. W ramach szeroko pojętej walki z terroryzmem, amerykańskie służby wywiadowcze zyskały szerszą legitymację prawną dla swych działań.

Podstawę prawną dla programu PRISM stanowi FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) dokument powstały w 1978 roku, a ostatnio znowelizowany w 2008 roku, za kadencji Baracka Obamy. Dokument ten daje możliwość inwigilowania obcokrajowców, co zdecydowanie wpływa na kontrolę informacji na całym świecie. Nie tylko amerykański rząd podsłuchuje obywateli. Podobne praktyki stosuje rząd brytyjski, niemiecki czy francuski. Co zaskakuje i jednocześnie przeraża, to zasięg PRISM (Amerykanie mieli podsłuchiwać 35 światowych przywódców, w tym m.in. kanclerz Niemiec Angelę Merkel oraz przyszłego papieża – kard. Jose Mario Bergoglio), a także jego ogromny budżet – szacuje się, że wynosi on ok. 11 mld dolarów.

1 2

Edward Snowden Show
  • 3.67 / 5 5
3 ocen/y, 3.67 śr. ocen (77% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Jedna odpowiedź na „“Edward Snowden Show””

  1. killerka87 pisze:

    Snowden na prezydenta!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.