Egipt – za bramą hotelu jedna gwiazdka

czwartek, 26.03.2015r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

C Egipt Zakład mechanicznyWycieczki turystyczne do Egiptu stały się w ostatnich latach bardzo popularne, więc i ich cena znacznie spadła, a w konsekwencji coraz więcej ludzi na nie stać. Tym bardziej, że można nabyć je jeszcze taniej poprzez rezerwację z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem bądź na tzw. ostatni dzwonek ‑ wersja last minute.

W związku z wyżej wymienionymi udogodnieniami możemy podróżować coraz dalej. Jeszcze kilka lat temu najchętniej odwiedzane były Chorwacja, Bułgaria i Grecja, a np. Turcja należała już do wycieczek orientalnych. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Tunezja i reszta Afryki, a przez ostatnie kilka lat wśród turystów najpopularniejsze stało się Państwo Faraonów ‑ Egipt.

W 2014 roku turystyka w Egipcie wytworzyła 11,3 proc. tamtejszego PKB. Państwo eksportuje także gaz ziemny i ropę, ale za to musi importować żywność. Byłoby bogate, gdyby ktoś chciał od nich kupić piasek. Nawet patrząc z okna pokoju hotelowego, nie da się pozbyć myśli, że wokół rozciąga się bezkres pustyni. Przez zamieszki w Kairze z 2014 roku państwo straciło dużo, a wielu Egipcjan zostało pozbawionych środków do życia. Turyści bali się odwiedzać Egipt – nie wspominając, że większość biur turystycznych ze względów bezpieczeństwa sama odwołała loty.

C Egipt Mieszkania

Starożytne Państwo Faraonów to piramidy, Sfinks i okrutnie gorący klimat, który w sezonie może być dla Europejczyka uciążliwy. Ale to ani trochę nie zniechęca urlopowiczów. Głównymi ośrodkami turystycznymi są oczywiście Hurghada i Sharm-el-Sheik. Piaszczyste plaże, błękitna woda, bajeczne rafy koralowe i luksusowe hotele. Dla turysty jest to raj na ziemi. A jak wygląda z punktu widzenia tubylców?

Pomimo tego, że hotele zarabiają krocie – i to przez cały rok – widać, że mieszkańcy, którzy pracują w ośrodkach turystycznych, żyją ubogo. Wzdłuż linii morza Egipt tętni życiem. Dyskoteki, bary z zimnymi drinkami, w tle słychać muzykę, szum morza. Nietrudno wyobrazić sobie ten klimat. Jednak poza kompleksem turystycznym od razu rzuca się w oczy jeden wielki śmietnik. Resztki dosłownie wszystkiego (nawet plastik, który przecież rozkłada się lata) porozrzucane wzdłuż drogi, jakby ktoś specjalnie je tak składował. Do tego jeszcze na horyzoncie obraz pustyni, który może napawać strachem i przypominać o niemożności ucieczki w razie… czegokolwiek.

1 2

Egipt – za bramą hotelu jedna gwiazdka
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.