Ekrany przyszłości

czwartek, 06.11.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

ekrany_2Jak będzie wyglądał świat za pięć lat? Biorąc pod uwagę rozwijające się technologie i naukę, trudno to sobie wyobrazić. Przyszłość, a konkretniej tę związaną z ekranami, zna firma Samsung, według której ekrany dotykowe będą wszędzie – na ścianach, lustrach, szybach, meblach, a nawet budynkach. Samsung Display zdradza również tajemnice nowoczesnych wyświetlaczy, które będą giętkie jak kartka papieru.

Taka ewolucja!

Cała historia ekranów zaczęła się od monitorów CRT (z ang. Cathode Ray Tube), czyli monitorów kineskopowych, których głównym elementem był właśnie kineskop. Do wyświetlania obrazu używana była wiązka elektronów, która odchylana magnetycznie padała na luminofor, pobudzając go do świecenia. Ciężkie, zajmujące bardzo dużo miejsca monitory kineskopowe wyparte zostały z rynku technologicznego przez swoich młodszych krewnych – ekrany LCD (z ang. Liquid Cristal Display). Te nazywane również wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi – pokazują obrazy dzięki zmianie polaryzacji światła, która występuje na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Pierwszy nowoczesny ekran LCD powstał w 1964 roku, stworzony przez George Harrego Heilmeiera – amerykańskiego inżyniera, który za wkład w pracę nad ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami został przyjęty do National Inventors Hall of Fame (NIHF) – amerykańskiej organizacji non-profit poświęconej wynalazcom i ich osiągnięciom. Dlaczego ekrany ciekłokrystaliczne cieszyły się popularnością? Zachęcały do zakupu przede wszystkim swoją wielkością, ponieważ były zdecydowanie mniejsze gabarytowo niż CRT. Nie występował w nich także efekt migotania, dzięki czemu korzystanie z nich nie było już takie problematyczne jak w przypadku innego, starszego sprzętu. Niewątpliwą zaletą był również duży wybór rozdzielczości – na przykład 800×600, 1280×1024 albo 1920×1080 pikseli – a także aspekt ekologiczny, uwzględniający mniejsze zużycie prądu.

Dzisiaj najbardziej pożądane i najczęściej wybierane są ekrany dotykowe, których historia rozpoczęła się już w roku 1977, kiedy to doktor Sam Hurst opracował wynalazek nazwany „Sensorem dotykowym” (ang. Touch Sensor). Ekran dotykowy swoje zastosowanie znalazł rok po tym wydarzeniu, kiedy użyto go w wersji PLATO IV jako dotykowy panel, mający na celu pomoc wszystkim studentom w obsłudze uniwersyteckich systemów komputerowych.

1 2

Ekrany przyszłości
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.