Ekstrawersja a introwersja – czyli nieco o energii psychicznej

czwartek, 21.05.2015r.
Autor: napisał/a 9 artykułów.

ekstrawertyk1n.t-01Dlaczego jedni cieszą się ze swoich sukcesów, wszystkim opowiadają jacy są szczęśliwi, zadowoleni z siebie, a mówiąc o swoich porażkach, oczekują zrozumienia czy szukają inspiracji do działania, podczas gdy drudzy przeżywają sukcesy i porażki samotnie.

Ekstrawersja a introwersja – czyli nieco o energii psychicznej

Terminy ekstrawersji i introwersji zostały wprowadzone (na podstawie teorii temperamentów fizjologicznych Kretschmera) przez szwajcarskiego psychologa i psychiatrę Carla Gustava Junga, który wnikliwie obserwował ludzi podczas swoich badań. Zauważył, że poddani pewnemu eksperymentowi bardzo się od siebie różnią ‑ każdy z nich miał odmienny sposób postrzegania świata oraz kierował swoją aktywność w inne sfery życia. Ekstra- i introwertyzm zostały przez niego zakwalifikowane jako cechy osobowości. Czym zatem różnią się między sobą?

Jacy są ekstra, a jacy introwertycy?

Jak powszechnie wiadomo, osoby kierujące swą uwagę i aktywność na zewnątrz są ekstrawertykami. Carl Gustav Jung zakwalifikował tu tych, którzy tryskają energią będąc w towarzystwie. W samotności ekstrawertycy nudzą się, nie czują się szczęśliwi. Świat jest dla nich inspirujący, uwielbiają działanie, bycie aktywnymi. Nie boją się wprowadzać w życie zmian. Osoby z tym typem osobowości lepiej pracują, gdy są doceniane i chwalone. Pochwały i nagrody są dla nich dużą mobilizacją do działań. Często mają wiele zainteresowań oraz lubią dowcipy. Beata Stefańska, psycholog z portalu potencjalobobowosci.com zapewnia, iż ekstrawertycy lubią podejmować wspólne decyzje i są dostępni dla innych. Łatwo dzielą się swoją wiedzą, a jeżeli się na czymś nie znają, to i tak sprawiają wrażenie eksperta. Gorzej jak ktoś zacznie zadawać szczegółowe pytania, wówczas wtedy wszystko wychodzi na jaw.

Introwertycy swoje postrzeganie i działanie kierują do wewnątrz, co przekłada się na własne myśli i emocje. Przez to aktywność i zainteresowanie skierowane na świat zmniejsza się. Introwertycy nabierają energii do działania będąc w samotności, natomiast tracą ją, gdy przebywają wśród ludzi. Ich świat wewnętrzny, czyli wszystko, co czują oraz myślą, to typowe dla nich natchnienie. Istotne jest również, że wolą najpierw przygotować plan działania, niż rozpocząć daną aktywność. Ich zainteresowania są bardzo wąskie, ale ciekawe jest to, że są w nich ekspertami. Potrzebują ciszy i spokoju – dopiero wtedy są skoncentrowani. Zazwyczaj nie mają wielu przyjaciół. W rozmowach częściej przejmują rolę słuchacza – rzadziej opowiadają o sobie.

Badania nad cechami osobowości

Okazuje się, że ekstrawertyzm sprzyja poczuciu szczęścia – wnioskują naukowcy z Journal of Research in Personality. Inspirację do badań nad poszczególnymi cechami osobowości stanowiła hipoteza, że introwertycy angażujący się w zadania ekstrawertyczne częściej doświadczają szczęścia. Eksperyment z udziałem introwertyków został przeprowadzony przez prof. Williama Fleesona z Wake Forest University w Karolinie Północnej. W badaniu Flessona wzięło udział 46 studentów. Profesor określał rozmowność, asertywność, energetyczność i otwartość na doświadczenia. Uczestnicy mieli za zadanie pięć razy dziennie przez 13 dni informować o poczuciu szczęścia. Naukowiec udowodnił, że nawet wykonanie telefonu do dawnego znajomego było dla introwertyka powodem do radości. Studenci czuli się szczęśliwsi, gdy mogli zachowywać się ekstrawertycznie. Badania prof. Fleesona dotyczyły tylko populacji Amerykanów.

1 2

Ekstrawersja a introwersja – czyli nieco o energii psychicznej
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.