Energia wiatru

czwartek, 05.02.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

energiawiatru1Do końca XVII wieku zużycie paliw kopalnych było stosunkowo małe, a gwałtowny wzrost ich konsumpcji nastąpił w XIX wieku. Jak podaje Grażyna Jastrzębska z Politechniki Poznańskiej: szacuje się, że nasza cywilizacja zużyła energię równoważną 500 mld ton paliwa umownego, z czego aż 2/3 w ciągu ostatnich 100 lat i przewiduje się, że w obecnym stuleciu nastąpi wzrost zużycia energii o około 250 – 300 proc. Energia ta pochodzi głównie z nieodnawialnych zasobów naturalnych, w związku z czym wiele krajów prowadzi intensywne prace nad produkcją energii ze źródeł odnawialnych, takich jak na przykład wiatr.

Według Encyklopedii Powszechnej, wiatr to poziomy ruch mas powietrza względem powierzchni Ziemi, wywołany różnicą ciśnienia atmosferycznego. Wpływ na jego kierunek ma również ruch wirowy Ziemi, tzw. siła Coriolisa, oraz prądy morskie. Na wiatr zatem oddziałuje łącznie kilka czynników, czego efektem jest jego różny kierunek i intensywność.

Starożytne początki

Historia wykorzystywania energii wiatru sięga tysięcy lat wstecz. W starożytnym Babilonie i Chinach już ok. 4000 lat temu opracowano projekty uwzgledniające siłę wiatru i prawdopodobnie używano jej do pompowania wody potrzebnej do nawodnienia pól uprawnych. Od ponad 5500 lat napędza się wiatrem poprzez płócienne żagle różne łodzie i statki. W średniowieczu energia wiatru głównie służyła do napędzania młynów, a także do pompowania wody. Dziś mówiąc o energii wiatru, na myśli przychodzi głównie wytwarzanie z niej prądu elektrycznego. Pierwsze próby generacji prądu za pomocą wiatru miały miejsce już w XIX wieku, jednak nie były prowadzone na szeroką skalę. Podobne projekty zyskały na znaczeniu dopiero w ostatnich latach.

Turbiny wiatrowe

Turbina wiatrowa to nic innego jak siłownia czy elektrownia wiatrowa. Składa się na nią wirnik osadzony na wale wolnoobrotowym, którego obroty przez skrzynię przekładniową są przekazywane do wału szybkoobrotowego i generatora. Turbina jest umieszczona na stalowej lub żelbetowej wieży ‑ powszechnie konstrukcję taką nazywa się wiatrakiem. Istotnym jej elementem są łopaty montowane na wale napędowym, połączonym ze skrzynią przekładniową i generatorem. Całość umieszczona jest w gondoli, która wskutek obrotu, przyjmuje położenie najkorzystniejsze ze względu na kierunek wiatru.

1 2

Energia wiatru
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.