Europejski bizon

czwartek, 17.09.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

zubr.kpŻubr to imponujące wyglądem zwierzę, nazywane królewskim imperatorem puszcz. Jest jednym z dwóch – obok żyjącego w Ameryce Południowej bizona – przedstawicieli rodzaju Bison występujących obecnie na świecie. Nauce znane są trzy podgatunki żubra: nizinny (Bison bonasus bonasus), górski nazywany także kaukaskim (Bison bonasus caucasicus) i karpacki (Bison bonasus hungarorum). Przetrwał jedynie ten pierwszy.

Żubr ma charakterystyczną sylwetkę z rozbudowanym przodem, słabszym zadem i garbem na grzbiecie. Długość ciała może wynosić od 290 do 390 cm, a wysokość w kłębie od 134 do 188 cm. Samce są znacznie większe od samic. Ich masa waha się od ponad 600 do 920 kg, podczas gdy waga samicy mieści się w przedziale od 320 do 640 kg. Wyjątkowo potężne byki mogą osiągnąć nawet 1000 kg i zjadać w ciągu doby do 60 kg roślin.

Występowanie i spadek populacji

Pierwotnie żubr występował w lasach prawie całej Europy, od Pirenejów przez Europę Środkowo- i Południowo-Wschodnią, a także na Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii. Żył również w Azji oraz na terytoriach Rosji. Począwszy od średniowiecza, populacja żubra zaczęła się stopniowo zmniejszać, a na przełomie XIX i XX wieku gatunek ten prawie zupełnie wyginął. W tamtym czasie żubry na wolności spotkać można było jedynie w Puszczy Białowieskiej. Jeszcze w 1913 roku było ich tam ponad 700. Jednak wraz z rozpoczęciem I wojny światowej ich liczba zaczęła drastycznie spadać. Ostatni żubr nizinny zginął w Białowieży w 1919 roku.

Odtworzenie gatunku

O ratowanie ginącego żubra zaapelował polski przyrodnik Jan Sztolcman. Miało to miejsce na kongresie Unii Ochrony Przyrody w Paryżu w 1923 roku. W tym samym roku w Berlinie utworzono Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Z 54 pozostałych przy życiu żubrów przebywających w różnych ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach, wybrano dwanaście osobników – siedem samców i pięć samic. Przewieziono je do zamkniętego rezerwatu w Białowieży. Jednak dopiero w 1952 roku zaczęto wypuszczać stamtąd żubry na wolność, a pierwszy cielak na wolności urodził się pięć lat później.

1 2

Europejski bizon
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.