Ewolucja gwiazd

czwartek, 17.04.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

3Gwiazda to ciało niebieskie o kształcie zbliżonym do kuli zbudowane głównie z wodoru i helu. Na sferze niebieskiej widoczna jest w postaci jasnego punktu. W astronomii przez pojęcie ewolucji gwiazdy rozumie się zmianę etapów jej życia, od narodzin do śmierci

Narodziny gwiazdy

Gwiazda rodzi się z chmury pyłów i gazów, czyli z tak zwanej mgławicy, która kolejno zbija się w bryłę. Dzięki grawitacji bryła kurczy się, a cząsteczki pyłów i atomy gazów przyciągają się wzajemnie – wówczas obłok gęstnieje, po czym rozpada się na kilka części. Jego temperatura ciągle rośnie, a gdy osiągnie milion stopni Celsjusza, zaczyna on świecić, stając się protogwiazdą – czyli tworzącą się gwiazdą. Następnie, kiedy temperatura osiągnie 10 mln stopni Celsjusza, rozpoczyna się reakcja termojądrowa, w trakcie której zostaje wyzwolona energia w postaci ciepła i światła. Wówczas protogwiazda staje się gwiazdą prawdziwą. Długość życia takiego ciała niebieskiego dochodzi nawet do kilkuset miliardów lat.

Dalsze stadia ewolucji nie przebiegają dla wszystkich gwiazd w identyczny sposób, zależą przede wszystkim od masy ciała niebieskiego. Największe świecą najjaśniej i żyją najkrócej, te o średniej masie żyją dłużej i wygasają łagodniej, a najlżejsze gwiazdy żyją nawet setki miliardów lat. Poniższy schemat przedstawia możliwe stadia ewolucji gwiazd:

- protogwiazda → błękitny nadolbrzym → czarna dziura

- protogwiazda → błękitny nadolbrzym → czerwony olbrzym → supernowa → gwiazda neutronowa

- protogwiazda → błękitny nadolbrzym → supernowa → czarna dziura

- protogwiazda → brązowy karzeł → czarny karzeł

- protogwiazda → czerwony karzeł → czarny karzeł

- protogwiazda → gwiazda ciągu głównego Słońca → czerwony olbrzym → mgławica planetarna → biały karzeł → czarny karzeł

1 2

Ewolucja gwiazd
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.