Fair Trade – z czym to się je ?

czwartek, 15.05.2014r.
Autor: napisał/a 2 artykułów.

infographic9Obecnie Fair Trade to jeden z najlepiej zorganizowanych ruchów społecznych, który – jak lubią mówić jego członkowie – wykorzystuje podejście rynkowe, aby poprawić sytuację państw rozwijających się i dbać o ich zrównoważony rozwój. Problem w tym, że postulaty zwolenników tego stowarzyszenia mają niewiele wspólnego z zasadami wolnego rynku głoszonymi przez liberałów. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, o co w tym wszystkim chodzi.

Już sama nazwa, zarówno angielska jak i polska – Sprawiedliwy Handel – sugeruje nam, że celem jest naprawianie (w domyśle niesprawiedliwych) relacji biznesowych, które nawiązały się w biednych krajach rozwijających się, bo o te państwa głównie chodzi. Warto nadmienić, że samo pojęcie „kraje rozwijające się” jest przejawem poprawności politycznej. Wiele z tych krajów nie rozwija się zupełnie, mimo że sama nazwa na to wskazuje; są zacofane przemysłowo, a rynek usług istnieje w niewielkim stopniu. Częściową winę za ten stan rzeczy ponoszą takie ruchy społeczne jak Fair Trade, które skutecznie lobbują na rzecz socjalu w tych państwach, co zabija rozwój gospodarczy, a w efekcie prowadzi do skutku odwrotnego od zamierzonego – zubożenia tamtejszych społeczeństw.

Zasady Sprawiedliwego Handlu

Jak podaje strona fairtrade.org.pl, Ruch Sprawiedliwego Handlu opiera się na kilku wspólnych zasadach, które jednak mogą być realizowane na różne sposoby. Do sześciu najważniejszych postulatów należy między innymi Uczciwa cena, jaką otrzymują producenci za swoje produkty. Idea jak najbardziej szlachetna, można by nawet rzec, że nie można się do niczego przyczepić, a pod takim pomysłem powinien podpisać się każdy. W wyjaśnieniu jednak czytamy: Jej wysokość powinna być zawsze ustalana z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań, przy udziale producentów i innych zainteresowanych stron. I tutaj każdemu powinna zapalić się lampka alarmowa. Co to oznacza, że powinna być ustalana? Przez kogo? Co oznacza zwrot „zainteresowane strony”? Z pewnością jedną z tych stron jest rząd. Czy on też powinien brać udział w ustalaniu ceny? Toż to czysty komunizm. Jedyną skuteczną formą ustalania ceny jest jej kształtowanie się poprzez działanie mechanizmu popyt-podaż. Ścierają się w nim zarówno interesy producentów, jak i konsumentów. Nikt inny nie może wpływać na cenę, gdyż zaburza to najkorzystniejsze, optymalne procesy w gospodarce.

Jak wspomniano wcześniej, Fair Trade lobbuje, niestety skutecznie, na rzecz dużego socjalu. Domagają się niewykorzystywania pracy dzieci. Brak zarobkowania najmłodszych to luksus, na jaki mogą sobie pozwolić kraje zamożne, wysoko rozwinięte. Każdy rodzic woli posłać dziecko do szkoły zamiast na plantację. Warto jednak pamiętać, a nie robią tego członkowie Sprawiedliwego Handlu, że czasami praca dzieci jest konieczna, aby utrzymać całą rodzinę. Dzieje się tak chociażby na Sri Lance. Tam matki są zachwycone, kiedy uda im się załatwić pracę dla swoich pociech, bo oznacza to poprawę sytuacji finansowej rodziny i być może możliwość wysłania w przyszłości najstarszego dziecka do miasta na studia.

1 2

Fair Trade – z czym to się je ?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.