Fakty i mity o polskich królowych

czwartek, 01.01.2015r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

fakty i mity krolowe 1Królowa to zarówno żona króla, jak i osoba pełniąca najważniejszą funkcję w państwie. To drugie znaczenie w polskiej historii odnosi się tylko do Jadwigi Andegaweńskiej oraz Anny Jagiellonki. Przez lata powstało wiele legend dotyczących wymienionych władczyń, a także żon polskich królów. Jak wiadomo, legenda to opowieść, która czasami zawiera w sobie element prawdy, więc pytanie brzmi: jaka część prawdy zachowała się o polskich królowych?

Kobieta o silnym charakterze

Urodzona we Włoszech Bona Sforza, czyli żona Zygmunta Starego, panującego w XVI wieku, to władczyni, która prawdopodobnie wzbudza najmniej pozytywnych emocji. Kojarzona jest głównie z przebiegłością oraz stanowczym charakterem. Nie można zaprzeczyć tym cechom, jednak służyły one przede wszystkim osiągnięciu celów, głównie politycznych. Kamil Janicki, autor książki „Damy złotego wieku. Prawdziwe historie”, w wywiadzie dla czasopisma „Newsweek Historia” zauważył: Absurd polega na tym, że jest krytykowana za cechy, które biografowie innych władców uznaliby za dowód ich geniuszu.

Wiele emocji wzbudza także uroda Bony Sforzy, ponieważ współcześnie królowa jest bardzo często uważana za brzydką osobę. Ludzie opierają swoją opinię tylko na zachowanym obrazie z ok. 1555 roku, autorstwa niemieckiego malarza Lucasa Cranacha Młodszego, który nie przedstawia wiekowej już królowej w korzystnym świetle. Ta wizja była powielana przez lata i została silnie utrwalona. Tymczasem Kamil Janicki zwraca uwagę na to, że Bona w młodości uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet we Włoszech. Przyszła królowa wzbudzała zachwyt na salonach, a jeden z ubiegających się o jej względy kawalerów napisał nawet wiersz na jej cześć.

W historii utrwaliło się także rzekome wprowadzenie przez Bonę na polski dwór rozluźnionych obyczajów. Okazuje się, że te osądy są bardzo przesadzone, a wpływ żony Zygmunta Starego na królewskie otoczenie był pozytywny. Tworzył się nowy, subtelniejszy model życia towarzyskiego, w którym kobieta była równorzędną partnerką mężczyzny (…). – napisała w biografii Bony polska historyk Maria Bogucka. Za sprawą Włoszki dwór królewski stał się głównym mecenasem sztuki i przebywały na nim wybitne osobistości, między innymi Jan Kochanowski.

1 2

Fakty i mity o polskich królowych
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.