Festiwal Psiego Mięsa w Chinach – okrucieństwo w XXI wieku

czwartek, 29.10.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

pieskot1m.wCo roku w południowych Chinach organizowany jest Festiwal Psiego Mięsa. Kontrowersyjne dla Europejczyków wydarzenie cieszy się dużą popularnością i przyciąga rzesze fanów smaku psiego i kociego mięsa.

Dla Europejczyków zwyczaj jedzenia psiego mięsa jest niewyobrażalnym okrucieństwem. Jednak w miasteczku Yulin, położonym w prowincji Shaanxi w południowej części Chin, psie mięso uważa się za niesamowity przysmak. Z tego powodu co roku organizowany jest tam Festiwal Psiego Mięsa, który przypada na czas przesilenia letniego. Pomimo licznych protestów obrońców praw zwierząt i nagłośnienia sprawy w mediach na całym świecie, Festiwal Psiego Mięsa, zwany przez protestujących „festiwalem okrucieństwa”, nadal się odbywa. 21 czerwca odbyła się tegoroczna edycja, która ponownie wywołała falę medialnych dyskusji na ten temat. Ostatnie dni przyniosły sławę emerytowanej nauczycielce i właścicielce schroniska dla zwierząt, która podczas tegorocznej edycji festiwalu wykupiła i tym samym uratowała przed śmiercią w kotle z wrzącą wodą około 100 psów. Jak sama mówi: Nie sprzeciwiam się jedzeniu psów. To jest tradycja ludzi z Yulinu. Rząd nie może tego zmienić, więc ja tym bardziej nie mogę. Ale znalazłam swój sposób na ich ratowanie. Wydaję pieniądze i je kupuję. Faktem jest, że w kulturze chińskiej pies nigdy nie miał szczególnie pozytywnego znaczenia – uznawanie psa za najlepszego przyjaciela człowieka to domena Europejczyków. Dlatego też spożywanie psiego czy kociego mięsa nie jest dla mieszkańców Chin niczym szokującym. Czasem zestawia się to ze zjawiskiem hodowanej w Europie na szeroką skalę świni, zadając pytanie, w czym świnia jest gorsza od psa? Oburzamy się, słysząc o tragedii psów i kotów, a sami jemy na obiad schabowego bez szczypty wyrzutów sumienia. Można to porównać do swego rodzaju zwierzęcego rasizmu.

Psy bite na śmierć

Podczas festiwalu co roku ginie około dziesięciu tysięcy psów. Można tam zakupić gotowane i pieczone psie mięso, a co najbardziej okrutne – wszystkie „towary” wytwarzane są na miejscu na oczach klientów – oznacza to masowe mordowanie psów. Bardzo ważny w przygotowaniu psiego mięsa jest właśnie sposób zabicia zwierzęcia, żywe psy wrzucane są do wrzątku, są też traktowane prądem, obdzierane ze skóry żywcem lub mordowane z agresją i okrucieństwem za pomocą bambusowych kijów – wynika to z przekonań mieszkańców Yulinu, że wytworzona przy śmierci psa adrenalina nadaje jego mięsu delikatniejszy smak. W skrócie – im więcej zwierzę wycierpi – tym lepiej smakuje. Największą popularnością cieszy się mięso pieczonych szczeniaków, a za rarytas uchodzi przypiekana psia skórka.

1 2

Festiwal Psiego Mięsa w Chinach – okrucieństwo w XXI wieku
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.