Geocaching – w poszukiwaniu „zagubionego” skarbu!

czwartek, 19.12.2013r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

CompassIdź 200 metrów prosto, skręć w lewo, podążaj tą drogą 50 metrów, a następnie skręć w prawo. Gratulacje! Dotarłeś do celu. Kolejny zagubiony w wielkim mieście? Student, korzystający za pomocą internetowych aplikacji w telefonie z miejskich map? Tym razem nie. Mowa tutaj o współczesnych poszukiwaczach skarbów.

30˚N 50˚W – tam ukryta jest pierwsza wskazówka, kieruj się nią, by dotrzeć do skarbu. Brzmi to jak dziecięca gra w podchody i do właśnie do niej można porównać Geocaching. Zabawa w odkrywców staje się coraz bardziej popularna na świecie. Bawią się w nią nie tylko dzieci, dla których jest to bez wątpienia wielka przygoda, ale i dorośli wracający do czasów dzieciństwa.

Rodowód

Historia geocachingu (geo – od słowa geografia, ang. cache – kryjówka, skrytka) jest równie ciekawa, co sama gra. Początki sięgają 2000 r., a dokładnie 1 maja, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Bill Clinton – nakazał wyłączenie mechanizmu zakłócającego odbiór sygnału GPS, używanego w celach bezpieczeństwa przed działaniami wrogich państw. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie Dave Ulmer – pasjonat owej technologii, który postanowił już następnego dnia ukryć gdzieś w lesie wiaderko wypełnione różnymi skarbami. Na forum dyskusyjnym użytkowników GPS utworzył post „The Great American GPS Stash Hunt !”, podając współrzędne schowanego wiaderka, które w ciągu kolejnych dni było celem uczestników zabawy. Wrażeniami dzielili się oni na wspomnianym forum, jednocześnie rozpowszechniając całą inicjatywę i tworzenie nowych skrytek przez kolejnych uczestników.

Na przełomie ostatnich lat Geocaching stał się przedsięwzięciem popularnym na skalę światową. Z czasem zaczęły powstawać specjalne serwisy poświęcone grze, aczkolwiek pierwszym i wciąż najpopularniejszym jest geocaching.com, założony zaledwie kilka miesięcy po zapoczątkowaniu pomysłu szukania „zagubionych” skrzynek. Z uwagi na bariery językowe użytkowników i zmniejszenie terenu zasięgu, w większości państw tworzone są odpowiedniki tej strony.

1 2

Geocaching – w poszukiwaniu „zagubionego” skarbu!
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.