GPS – Globalny System Pozycyjny

czwartek, 20.08.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

gps2m.wGPS – Globalny System Pozycyjny to ogólnie dostępny satelitarny system nawigacyjny, przeznaczony do ciągłego, szybkiego i dokładnego wyznaczania na podstawie sygnałów nadawanych przez krążące wokół Ziemi satelity trzech współrzędnych: położenia, czasu oraz prędkości ruchu obiektów. To system precyzyjny i niezawodny – przekonują ludzi reklamy. Czy rzeczywiście tak jest?

System GPS został zaprojektowany i zbudowany w latach 1969 – 1995 na zlecenie Ministerstwa Obrony USA do celów wojskowych. W związku z tym zapewniono mu dużą odporność na zagłuszanie i celowe zniekształcanie nadawanych z satelitów sygnałów. Korzystać można z niego wszędzie, gdzie sygnały te docierają, a więc na powierzchni Ziemi, w atmosferze oraz w przestrzeni kosmicznej w pobliżu Ziemi. GPS składa się z trzech segmentów: satelitarnego (inaczej kosmicznego), operacyjnego (zwanego też segmentem kierowania i nadzoru) oraz użytkowników.

Segment satelitarny

Segment satelitarny pierwotnie stanowiła konstelacja 24 satelitów, rozmieszczonych na sześciu orbitach kołowych, nachylonych pod kątem 55° względem płaszczyzny równika. Obecnie satelitów jest więcej – 31, z czego około 28 jest czynnych. Nominalny promień ich orbit wynosi 26 560 km, a wysokość nad powierzchnią Ziemi prawie 20 200 km. Nie są one rozłożone równomiernie na orbitach, a ich położenie względem siebie dobrano tak, by w każdym punkcie Ziemi zapewnić widoczność jak największej ich liczby przez jak najdłuższy czas. Przyjęte rozmieszczenie satelitów umożliwiło całodobową dostępność sygnału GPS w każdym miejscu na świecie., Na całym obszarze Błękitnej Planety można średnio oczekiwać widoczności pięciu satelitów powyżej kąta nachylenia pięciu stopni nad horyzontem. Liczba dostępnych zależy od pory doby oraz miejsca na powierzchni Ziemi.

Satelity ważą około 800 kg i są zabezpieczone przed promieniowaniem laserowym oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Znajdują się na nich układy stabilizacji i sterowania do korekty orbit, baterie słoneczne stanowiące źródło energii, urządzenia odbierające informacje ze stacji naziemnych oraz urządzenia nadające sygnały kodu pseudolosowego i depeszy nawigacyjnej.

Kolejne generacje satelitów nazywane są blokami i różnią się od siebie rodzajem oraz dokładnością stosowanych zegarów atomowych, a także długością funkcjonowania. Satelity bloku I już zakończyły działanie. Obecnie funkcjonują kolejne generacje satelitów bloku II.

1 2

GPS – Globalny System Pozycyjny
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.