Guantanamo

czwartek, 22.05.2014r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

800px-Camp_Delta,_Guantanamo_Bay,_CubaGuantanamo – dla jednych jawny przykład łamania praw człowieka, dla innych sposób na walkę z terroryzmem i budowanie bezpieczeństwa międzynarodowego. To miejsce, które budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem sporu od momentu powstania. Czym tak naprawdę jest Guantanamo i dlaczego wzbudza tyle emocji?

Początki bazy

Więzienie Guantanamo znajduje się na terytorium Kuby, w Zatoce Guantanamo, na terenie Naval Station Guantanamo Bay (Bazy Marynarki Wojennej USA). Ziemia, na której leży baza, jest dzierżawiona przez Stany Zjednoczone. Idea stworzenia więzienia na terytorium Kuby w celu przeciwdziałania terroryzmowi zrodziła się po atakach z 11 września 2001 roku. Miało ono skupiać podejrzanych, którzy zagrażają bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych i reszcie świata. Więzienie stanowi fenomen w demokratycznym świecie, ponieważ trafiającym tam więźniom nie przedstawia się aktu oskarżenia oraz nie przeprowadza procesu sądowego. Niektóre osoby spędzają tam nawet 10 lat.

Zamykane od lat

Już w 2008 roku Barack Obama, gdy był jeszcze kandydatem na urząd prezydenta USA, obiecywał zamknięcie Guantanamo. Wielu zaufało jego słowom. Już jako prezydent, na początku swojej kadencji podpisał dokument, który miał w ciągu roku doprowadzić do zlikwidowania więzienia na terenie Kuby. Zakazano także tortur na więźniach i tworzenia podobnych placówek w przyszłości. Obama chciał pokazać się jako przywódca, który, stojąc po stronie obywateli i praw człowieka, dotrzymuje słowa i spełniaja przy tym wyborcze obietnice. Wydaje się jednak, że był to tylko chwyt marketingowy, mający na celu stworzenie wizerunku pokojowo nastawionego prezydenta. Mimo podpisanych dokumentów data zamknięcia Guantanamo wciąż się przesuwała i do dziś ostateczna decyzja nie została podjęta. Przeciwnicy polityczni prezydenta, republikanie, od samego początku sprzeciwiali się jego decyzji, co może go w pewnym stopniu usprawiedliwiać. Jednak decyzja z początku 2013 r. o likwidacji biura, które w Departamencie Stanu zajmowało się organizacją transportu więźniów z Guantanamo do innych placówek jest krokiem w przeciwnym kierunku. Ponownie Kongres nie pozwolił na sukces Obamy. Nałożono restrykcje, które zabraniają przenoszenia więźniów do krajów arabskich. Argumentem był brak pewności, czy więźniowie nadal pozostaną w izolacji od społeczeństwa. Zdarzały się bowiem przypadki, zgodnie z tym, co mówili kongresmeni, kiedy byli więźniowie, wychodząc na wolność, powracali do dawnego życia. Przyszłość przepisów zależała od prezydenta. Mimo wszystko nie zawetował ustawy. Obama nie może się zdecydować na podjęcie konkretnych kroków. Początkowe obietnice i determinacja nie mają odzwierciedlenia w jego dalszych postępowaniach.

1 2

Guantanamo
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.