H2O – życiodajny płyn

czwartek, 28.08.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

ocean nad glowami_1-k.o.Bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku, oraz kalorii – woda, zwana również tlenkiem wodoru jest z pozoru nieskomplikowanym związkiem chemicznym o prostym do zapamiętania wzorze H2O. To podstawa naszego życia oraz zdrowia; bez niej istnienie oraz funkcjonowanie ludzi, zwierząt, czy roślin byłoby niemożliwe. Pełni ona mnóstwo funkcji, między innymi wchodzi w skład organizmów, jest środowiskiem życia, składnikiem pożywienia, to właśnie dzięki niej możliwa jest przemiana materii. A jaką rolę woda odgrywa w atmosferze?

Jak powstaje deszcz?

Według definicji umieszczonej w Encyklopedii Wydawnictwa PWN, deszcz, to opad atmosferyczny złożony z kropelek wody o średnicy ponad 0,5 mm, który pada z chmur kłębiastych, oraz warstwowych. Jest jednym z najczęściej występujących zjawisk atmosferycznych w przyrodzie. Powstaje w wyniku cyrkulacji atmosferycznej, która odbywa się między powierzchnią ziemi, a atmosferą. Aby powstał, na niebie musi wytworzyć się odpowiednia ilość chmur. Te, składają się z miliardów małych kropli wody i kryształków lodu. Codziennie nad naszymi głowami przemieszcza się swobodnie ponad 15 bilionów ton wody. Skąd w chmurach tyle tlenku wodoru? Każdą z chmur, tworzą krople wody, wydobyte z oceanów, rzek, jezior, oraz roślin przez energię słoneczną – jest to tak zwany proces parowania. Wraz z ciepłym powietrzem, do atmosfery unosi się para wodna, która w wyniku spadku temperatury przechodzi ze stanu gazowego w ciekły. Powstałe dzięki niej kropelki, są na początku bardzo małe, jednak bardzo szybko zwiększają swoją objętość.  Mają na to swój bardzo skuteczny sposób – zbierają się wokół różnych mikroskopijnych cząstek, zwanych jądrami kondensacji, którymi są np. ziarenka kurzu. W ten sposób zderzają się ze sobą i łączą, tworząc coraz większe krople; kiedy są już wystarczająco duże, spadają na ziemię.

Kropla życia

Według badań aż 85 proc. spadających na ziemię kropel zawiera materiał genetyczny mikroorganizmów. Czy w takim razie można mówić o wszechświecie zamkniętym w kropli deszczu? Naukowcy twierdzą, że jak najbardziej, ponieważ w maleńkich kroplach chmur, codziennie “podróżują” tysiące bakterii, glonów, pyłków oraz zarodników grzybów. Kiedy w końcu zakończą swoją podróż i spadną z deszczem na ziemię, stwarzają nowe możliwości rozwoju życia. Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie odkryli sensację naukową, której wyniki jasno przedstawiają, że wnętrze kropli deszczu zawiera życie, czyli nic innego jak DNA. To wielkie odkrycie otwiera nam oczy, na rolę kropel deszczu, które stają się odrębną przestrzenią życiową.

Wędrówka (do) źródła życia

Zacznijmy od nurtującego pytania – gdzie zaczyna się obieg wody w przyrodzie? Nauka odpowiada na to pytanie jasno, nie ma punktu początkowego. Dzięki właściwości występowania w trzech stanach skupienia, woda cały czas krąży; raz istnieje w postaci kropli, a innym razem jako para wodna. Czy nie jest to magiczne zjawisko? Mimo, że brak naszej wodzie punktu startowego, warto zacząć od Słońca, od którego zaczyna się cała historia. To ono ogrzewa wodę w zbiornikach wodnych, takich jak oceany, czy jeziora,, która pod wpływem ciepła zaczyna parować i się unosić. Prądy powietrzne przenoszą ją wówczas wyżej, aż do atmosfery, gdzie niska temperatura powoduje proces kondensacji, czyli skraplania – właśnie w ten sposób powstają chmury. Maleńkie cząstki wody w chmurach zderzają się ze sobą, dzięki czemu łączą się, powiększając swoje wymiary, żeby w końcu w postaci deszczu spaść na ziemię. Drugim, biorąc pod uwagę częstotliwość występowania, rodzajem opadu atmosferycznego po deszczu jest śnieg, który gromadząc się na powierzchni Ziemi przekształca się w pokrywę lodową, a nawet lodowce. Lodowce mogą zatrzymać zamrożoną wodę nawet na tysiące lat. W cieplejszym klimacie pokrywa śnieżna nie utrzymuje się przez cały rok i roztapia się wraz z pojawieniem wiosny i pierwszych promieni Słońca.

 

Piję wodę z kranu, a Ty?

1 2

H2O – życiodajny płyn
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.