Hinduizm – zakaz uboju krów

czwartek, 13.11.2014r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

 

Na początku Bóg dał każdemu ludowi po glinianym kubku, aby pił z niego wodę życia… wszyscy zanurzali kubki w wodzie, ale kubki były różne.

Indiańska przypowieść o glinianym kubku

 

hinduizmWielu ludzi uważa, że tylko Bóg wie, dlaczego przedstawiciele danych kultur zachowują się w taki, a nie inny sposób. Sprowadza się to do prostego wniosku: nie rozumiemy odmiennych zwyczajów oraz obrzędów.

Jak podaje Marta Kudelska w Hinduizmie. Małej bibliotece religii, 91 proc. wyznawców hinduizmu zamieszkuje obszary Indii i Nepalu. Wszystkie odłamy łączy szacunek dla świętych ksiąg, wiara w reinkarnację oraz w prawo akcji i reakcji, a także dążenie do – różnie rozumianego przez poszczególne odłamy – wyzwolenia.

Hindusi czczą krowy, ponieważ są one dla nich symbolem wszystkiego, co żywe. Krowa jest uznawana za matkę życia, dlatego zabicie jej to cięższa zbrodnia niż zamordowanie człowieka. Zwierzęta te są traktowane w Indiach w wyjątkowy sposób, często niemal jak członkowie rodzin. Istnieją nawet specjalne przytułki, w których starsze osobniki mogą spędzić swoje ostatnie dni, a chore mogą liczyć na pomoc medyczną. Obecnie ubój krów jest zakazany w większości stanów Indii. Tam, gdzie dopuszcza się możliwość ich uboju, wybuchają konflikty między hindusami a muzułmanami.

Marvin Harris, wybitny amerykański antropolog, autor książki Krowy, świnie, wojny i czarownice. Zagadki kultury, pisze: Jeśli nie wierzy się w istnienie odpowiedzi na jakąś zagadkę, to nigdy się jej nie znajdzie. Harris zakłada, iż życiem człowieka nie rządzi wyłącznie przypadek czy kaprys, a każdy na pozór irracjonalny styl życia można w dość łatwy sposób wyjaśnić wtedy, gdy zacznie się szukać jego przyczyn. Te słowa dotyczą także kultu krów wśród wyznawców hinduizmu.

Kraj „bezużytecznych” krów?

Zakaz spożycia wołowiny jest uznawany za główną przyczynę głodu i biedy na terenie Indii. Krowy w tym rejonie stają się (w sensie gospodarczym) bezużyteczne – obniżają wydajność rolnictwa, nie dają ani mleka, ani mięsa. Harris w Matce krowie podaje, że w Indiach znajduje się 30 mln nieproduktywnych krów. Bezużyteczność tych zwierząt jest spowodowana doktrynami hinduizmu zakazującymi m.in. spożycia wołowiny.

W rzeczywistości jednak indyjskie bydło pełni ważną rolę. Po pierwsze, Krowie odchody są używane jako nawóz na farmach. Harris podaje, że bydło dostarcza rocznie około 700 milionów ton użytecznego nawozu naturalnego. Odchodów używa się także jako paliwa podczas gotowania. Ceni się je w Indiach, ponieważ jest dostosowane do panujących tam obyczajów. To, że pali się ono powolnym długotrwałym płomieniem, jest – zdaniem Harrisa – wygodne dla gospodyni, gdyż może ona w tym czasie zająć się dziećmi bądź pracą w polu. Poza tym krowie odchody wymieszane z wodą stanowią materiał do budowy podłóg.

1 2

Hinduizm – zakaz uboju krów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.