Historia kina Neptun w pigułce

czwartek, 22.10.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

kino1.kpCzy to już koniec historii ? Czy po wyburzeniu kina Neptun pozostaną jakiekolwiek wspomnienia? Ludzie potrafią być sentymentalni i przywiązują się do rzeczy. Z biegiem lat wszystko się zmienia, ale czy rzeczy niegdyś praktyczne muszą stać się dzisiaj zwykłym muzeum?

Od początku do końca

Zespół trzech kin Gdańskiego Centrum Filmowego (Neptun, Helikon i Kameralne) jest znany każdemu mieszkańcowi Trójmiasta. Niestety już w maju 2015 pojawiły się informacje o planach wyburzenia kamienicy, w której znajduje się legendarne kino Neptun. Historia tego miejsca sięga aż 1939 roku, kiedy to powstało niemieckie kino „Tobis- Palast”. Nie cieszyło się ono długą sławą, ponieważ już 6 lat później doszczętnie spłonęło. Podstawowa konstrukcja budynku, która ocalała jako jedyna, umożliwiła odbudowę kina. W 1953 roku zbudowano „Leningrad” . Miejsce to mogło pomieścić ponad 1200 widzów i cieszyło się ogromną popularnością. Dawne mury pamiętały pierwszą edycję Festiwalu Filmowego w Gdyni ( dawna nazwa to Festiwal Polskich Filmów Fabularnych). Miała ona miejsce w roku 1974. W 1993 zmieniono nazwę kina na „Neptun”.

W 1955 na tej samej parceli miejsca zaczęły się przekształcać w kompleks kin. Jako pierwsze powstało kino „Kameralne”, później „ Helikon”. Sława kin nie trwała jednak długo , ponieważ chwile później otwarto już multipleksy „ Krewetka” oraz „Multikino” – nowoczesne miejsca z kilkoma salami, wyświetlające wszystkie nowości na rynku filmowym. Pojawienie się nowych konkurentów rozpoczęło powolny upadek starych kin.

Zamiast kina hotel?

Na stronie internetowej trojmiasto.pl opublikowano wyniki ankiety, w której aż 74proc.badanych twierdzi, że na myśl o wyburzeniu kompleksu kin przy ul. Długiej, czuje smutek, twierdząc, że to niepowtarzalne miejsce z duszą, które należałoby choć częściowo zachować.

Tylko 19proc. ankietowanych uważa, że odczuwa nostalgię, lubiła(e)m tu przychodzić, ale rozumiem, że miejsce nie wytrzymało próby czasu. Z kolei 7proc. ludzi nie sprzeciwia się niczemu, a nawet odczuwa radość z nowo powstałych miejsc.

1 2

Historia kina Neptun w pigułce
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.