Homoseksualiści na celowniku Putina

piątek, 06.12.2013r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

11Podpisując dwie kontrowersyjne ustawy ograniczające prawa homoseksualistów, Władimir Putin po raz kolejny udowodnił, że jest twardym politykiem. Obrońcy praw człowieka biją na alarm. Pewien młody rosyjski artysta w ramach protestu dokonuje aktu samookaleczenia w centrum Moskwy. Sondaże wskazują, że Rosjanie popierają nowe prawo. Putin po raz kolejny wygrał.

Prezydent Władimir Putin podpisał w czerwcu dwie ustawy, które spotkały się z ostrą krytyką ze strony zarówno środowisk gejowskich, jak i obrońców praw człowieka. Pierwsza z nich, która wzbudza największe kontrowersje, to ustawa zakazująca „propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych wśród nieletnich” (potocznie zwana ustawą zakazującą propagowanie homoseksualizmu). Dokument ten zabrania rozpowszechniania i udostępniania informacji o homoseksualizmie osobom nieletnim. W myśl nowego prawa takie działania są szkodliwe dla dzieci, ponadto wprowadzono kary grzywny za propagandę na rzecz homoseksualizmu – zarówno dla zwykłych obywateli (4-5 tys. rubli), jak i dla osób pełniących funkcje publiczne (40-50 tys. rubli). Kary dotyczą również cudzoziemców. Poza grzywną, przewidziano karę 15 dniowego aresztu oraz deportacji z terytorium Rosji. Druga ustawa zawiera zakaz adopcji dzieci rosyjskich, zarówno przez małżeństwa homoseksualne jak i osoby samotne, z krajów, które zalegalizowały związki małżeńskie osób tej samej płci.

W tym samym czasie przyjęto ustawę, która wprowadza kary za obrażanie uczuć religijnych oraz bezczeszczenie świątyń. Obok grzywny przewiduje karę więzienia nawet do trzech lat, jeśli do takich działań doszło w miejscach kultu. Dokument ten traktuje się jako odpowiedź na akcję członkiń zespołu Pussy Riot, które w lutym 2012 r. w moskiewskim soborze zaśpiewały utwór „Bogurodzico, przegoń Putina”. Ustawa została uchwalona z inicjatywy partii Jedna Rosja.

W środowiskach obrońców praw człowieka zawrzało. Na Rosję spadła fala krytyki zarówno ze strony światowych mediów, jak i przedstawicieli UE. Swoje zaniepokojenie wyrazili m.in. Angela Merkel oraz Barack Obama.

Kontrowersje wokół ustawy przyćmiły inne ważne wydarzenie, jakim były Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Moskwie. Z tego powodu również nie obyło się bez skandalu. Najpierw wielokrotna mistrzyni w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa wystąpiła w obronie ustawy: „W Rosji kobiety żyją z mężczyznami a mężczyźni z kobietami, nie inaczej. Dlatego popieram w tej sprawie władze państwowe” – powiedziała na konferencji prasowej. Tyczkarka została ostro skrytykowana za tę wypowiedź. Isinbajewa tłumaczyła później, że została źle zrozumiana. Następnie cały świat obiegło zdjęcie dwóch zawodniczek ze zwycięskiej sztafety 4x400m, które pocałowały się na podium.

1 2

Homoseksualiści na celowniku Putina
  • 4.50 / 5 5
2 ocen/y, 4.50 śr. ocen (90% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.