Homoseksualizm – miłość taka jak inne

czwartek, 28.05.2015r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

1280px-Symposiumnorthwall

Homoseksualizm to pociąg seksualny do osób tej samej płci. Od lat naukowcy uważają, że nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym, ale polskie społeczeństwo ciągle ma co do tego wątpliwości. Pomimo niechęci społecznej pary homoseksualne domagają się swoich praw.

Z badań przeprowadzonych przez Pew Research Center w okresie 2 marca ‑ 1 maja 2013 roku wynika, że Polska jest najbardziej nietolerancyjnym wobec homoseksualistów krajem w Unii Eurpejskiej. Na pytanie „Czy homoseksualizm powinien być społecznie akceptowalny?” tylko 42 proc. odpowiedziało twierdząco. W grupie wiekowej powyżej 50 lat wskaźnik jest najniższy, wynosi tylko 38 proc. W przedziale 18 – 29 lat pozytywne odpowiedzi to 47 proc. Pośród wszystkich krajów europejskich biorących udział w badaniu gorzej od Polski wypadła tylko Rosja, tam wskaźnik poparcia wyniósł 16 proc. Tolerancja polskiego społeczeństwa od 2007 roku spadła o 3 proc.

800px-Tel_Aviv_gay_pride_parade_2007Kara za odmienność

Według badania przeprowadzonego przez Agencję UE ds. Praw Podstawowych przedstawionego w Hadze, podczas I Konferencji na temat zrównania w prawach homoseksualistów 17 maja 2013 roku, wynika, że 26 proc. gejów i lesbijek spotkało się z groźbami lub przemocą w ciągu ostatnich pięciu lat, 47 proc. przyznaje, że w ciągu ostatniego roku doświadczyło dyskryminacji, a 66 proc. w miejscach publicznych nie ma odwagi złapać partnera za rękę. W Polsce poziom dyskryminacji przewyższył średnią krajów Unii Europejskiej, wskaźnik wyniósł 57 proc. Dennic van der Veur, członek Agencji UE ds. Praw Podstawowych, powiedział, jak podaje Gazeta Wyborcza: Wyniki nie pozostawiają złudzeń, dyskryminacja i zbrodnie z nienawiści z powodu orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej są w Europie rozpowszechnione. Szczególnie poruszające są wyniki dotyczące szkół. 80 proc. ankietowanych przyznaje, że obraźliwe komentarze i zaczepki wobec ucznia podejrzewanego o homoseksualizm to szkolna codzienność.

Głos psychologów

Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych 17 maja 1990 roku. Zbigniew Lew-Starowicz, psychiatra, ekspert w dziedzinie seksuologii powiedział w rozmowie z serwisem tvp.info w 2013 roku: Przed laty jako seksuolog leczyłem homoseksualistów prądem. Działałem w dobrej wierze, w dodatku ci pacjenci uważali siebie za chorych. Dziś nie wierzy w to, żeby jakiekolwiek leczenie mogło zmienić orientację seksualną: Kiedy stuprocentowemu homoseksualiście w jakimś ośrodku obiecują leczenie z homoseksualizmu, to jest po prostu nieuczciwa obietnica. I nie mówię o pseudohomo, których teraz jest bardzo dużo. Tylko o stuprocentowym homoseksualiście. Bo w nauce jest coś takiego jak metaanalizy. Wynika z nich, że nie można zmienić orientacji. I nawet jeden z czołowych terapeutów, który przez lata zajmował się reorientacją, tzw. terapią preparatywną, wycofał się z tego i przeprosił swoją grupę zawodową mówiąc, że to był błąd.

Civil_marriage_is_a_civil_rightWalka o prawa

Polscy homoseksualiści walczą przede wszystkim o legalizację związków partnerskich. Klub Twój Ruch złożył do Sejmu projekt umożliwiający zawarcie na mocy tych samych praw związku partnerskiego przez pary homoseksualne oraz heteroseksualne,. 17 grudnia 2014 roku odbyło się głosowanie nad włączeniem w obrady pierwszego czytania projektu ustawy. Za opowiedziało się 185 posłów, przeciw 235, a 18 wstrzymało głos. Tym samym projekt został odrzucony, a polskiemu środowisku LGBT ‑ lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz transgenderycznych ‑ pozostało mieć nadzieję, że kolejny rząd będzie bardziej otwarty na potrzeby mniejszości seksualnych.

 

Andżelika Cyrankowska

 
Redakcja: Dominika Nożewska, Agata Chudy
Redakcja językowa: Agnieszka Putz

Homoseksualizm – miłość taka jak inne
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.