Indiańskie plemię Janomamów

czwartek, 27.11.2014r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

Jeden z feministycznych paradygmatów mówi: Anatomia nie jest przeznaczeniem – anatomia człowieka jest przeznaczeniem, ale w określonych warunkach. Mężczyźni zawsze mieli przewagę nad kobietami, jakie są tego przyczyny i skutki oraz jak objawia się to u Janomamów?

Kim są Janomamowie?

Janomamowie to plemię liczące 10 000 Indian  zamieszkujących tereny Ameryki Południowej, a dokładniej Brazylii oraz Wenezueli  ̶  znaczna część tej ludności żyje w skupiskach dżungli.  Napoleon Chagnon, etnograf z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, nazwał ich „okrutnym ludem”. Ze względu na fakt, że traktują oni źle kobiety. Amerykański antropolog  Marvin Harris w książce „Dziki mężczyzna” pisze: Obserwatorzy, którzy mieli okazję zetknąć się z tym prymitywnym ludem, są zgodni co do tego, że tworzą oni jedną z najbardziej agresywnych, wojowniczych i opartych na pierwiastku męskim społeczności na świecie.

Kobiety dla Janomamamów

Tamtejsze kobiety zwykle pokryte są bliznami i sińcami, głównie za sprawą gwałtownych utarczek z uwodzicielami, gwałcicielami oraz mężami. Żadnej z nich nie udaje się uniknąć brutalności ze strony mężczyzn  ̶  najczęściej jest to narkotyzujący się mąż wojownik. Wszyscy panowie u Janomamów maltretują swoje żony. „Dobrzy” mężowie tylko je biją i okaleczają, ci bardziej okrutni ranią je, doprowadzając do ich śmierci.

W czasie, gdy Chagnon obserwował to plemię, był świadkiem incydentu, kiedy to pewien człowiek, który podejrzewał żonę o cudzołóstwo,  odciął jej uszy. W pobliskiej wiosce inny mężczyzna wyciął swojej żonie maczetą kawałek ciała na ramieniu. Panowie oczekują od kobiet posłuszeństwa i szybkiego reagowania na ich żądania. Panie natomiast muszą służyć im i ich gościom, nie ma mowy o protestach. Niewykonanie polecenia męża często kończy się aktami agresji – zamachnięciem maczetą lub przyłożeniem do ramienia żarzącego się kawałka drewna, w konsekwencji kończy się to nawet śmiercią kobiety. Jeśli mąż jest jeszcze bardziej zły, może ugodzić ją kolczastą strzałą w łydkę albo w pośladek. Nieumiejętne używanie strzały jest zaś zagrożeniem życia. Chagnon był świadkiem sytuacji, kiedy strzała chybiła, ugodziła kobietę w brzuch, przez co omal nie spowodowała jej śmierci. Mężczyźni Janomamów są bezwzględni, tzn. kiedy żona poruszała się, zdaniem męża, zbyt wolno, to chwycił on toporek i zamachnął się na nią. Kobiety są terroryzowane bez najmniejszego powodu. Chagnon mówi, że to wynik tego, iż mężczyźni chcą udowadniać sobie nawzajem,że są zdolni do śmiertelnego ataku. Publiczne bicie żon podbudowuje „opinię” męża.

Kobiety nie mają możliwości ucieczki, a to dlatego, że, gdy odejdą od męża, nie dostaną pomocy od krewnych, a jeśli nawet – to będzie to pomoc znikoma. Chagnon zanotował przypadek, gdy brat zbiegłej żony tak się na nią zdenerwował za zakłócenie przyjaźni z jej mężem, że uderzył ją toporkiem.

1 2

Indiańskie plemię Janomamów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.