IQ – ile geniusza w geniuszu?

czwartek, 03.04.2014r.
Autor: napisał/a 11 artykułów.

4Testy na inteligencję wchodzą w skład badań psychologicznych. Wysoki iloraz staje się powodem do dumy dla tych, którzy uzyskali satysfakcjonujący wynik i powodem do lekkiego niepokoju dla reszty. Ale czy wysokie IQ ma przełożenie na sukces zawodowy i osobisty?

Czym w ogóle jest IQ? Najprościej rzecz ujmując, iloraz inteligencji to ilościowy wskaźnik poziomu rozwoju umysłowego. Wyraża się stosunkiem wieku umysłowego do wieku życia pomnożonych przez sto. Do jego badania służą specjalnie opracowane testy.

Test IQ a inteligencja

Zadania wchodzące w skład testu mają sprawdzić naszą umiejętność logicznego rozumowania. Na pytania należy odpowiedzieć w określonym przedziale czasu, udzielając możliwie najtrafniejszych rozwiązań. Z pozoru łatwe pytania są jednak podchwytliwe, dzięki czemu sprawdzają spostrzegawczość oraz umiejętność rozwiązywania logicznych zagadek. Jednak czy zdolność rozwiązywania łamigłówek świadczy o inteligencji czy jedynie o wrodzonej rzeczonej umiejętności? Sama inteligencja jest terminem niezwykle trudnym do zdefiniowania, w związku z czym przyjęto różnicować ją na trzy podstawowe rodzaje: praktyczną (zdolność rozwiązywania konkretnych zagadnień), abstrakcyjną (sprawność operowania symbolami i pojęciami) oraz społeczną (umiejętność zachowania się w grupie).

Iloraz inteligencji a praca

Czy wysoki iloraz inteligencji pomaga w obowiązkach zawodowych? Zdaje się, że dotąd stanowiska nie są obsadzane na podstawie testów IQ, a pracodawcy nie uważają ich za czynnik decydujący o awansie. Istnieją oczywiście zawody, w których umiejętność rozwiązywania łamigłówek szczególnie pomaga w codziennych obowiązkach, jak np. analityk, kasjer, programista, księgowy itp. Jednak dla wielu pracodawców o wartości podwładnego decydują takie cechy jak umiejętność współpracy, nawiązywania kontaktów, empatii, wiedza oraz doświadczenie. A te przymioty nie zawsze idą w parze z wysokim IQ.

Badania przeprowadzone przez firmę doradztwa personalnego Egon Zehnder wskazują, że specjaliści, którzy zawiedli pokładane w nich nadzieje, mieli najczęściej wysoki iloraz inteligencji oraz nieprzeciętne kwalifikacje. Co zatem poszło nie tak? Okazuje się, że mieli oni jakąś cechę charakteru, która uniemożliwiała im współpracę z resztą personelu. Wśród ich wad wymieniane są: konfliktowość, arogancja, brak elastyczności w działaniu i niechęć do współpracy. Nie jest to oczywiście reguła, niemniej jednak dziwi fakt zawodowych porażek osób ponadprzeciętnie zdolnych.

1 2

IQ – ile geniusza w geniuszu?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.