Jak zatrzymać czas

czwartek, 12.12.2013r.
Autor: napisał/a 1 artykułów.

Zatrzymacczas33Wystarczy jedna sekunda, by zmienić całe życie. Czas to najbardziej cenna rzecz jaką posiadasz. Aby nauczyć się z niego dobrze korzystać, wystarczy poznać kilka prostych zasad.

 

Możesz zrobić wszystko

Planowanie ma sens tylko, gdy jesteś mocno zmotywowany, gdy wiesz, że to ma sens. Dlatego dobre planowanie nie zaczyna się na zakupie kalendarza, a skupieniu na celach, które chcesz osiągnąć. Pierwsza rzecz, jaką powinno się zrobić to wyjąć kartkę i spisać swoje najróżniejsze marzenia. Mogą dotyczyć pracy, podróży, nauki języka, gry na instrumencie, zgubienia kilku kilogramów lub po prostu najbardziej szalonych pragnień. Najprawdopodobniej nie uda się spełnić ich wszystkich, ale na podstawie jednego lub kilku można stworzyć cel, a to najważniejsze słowo planowania.

 

SMART i jak daleko od słowa do celu

Naturalnie, cele muszą być mądre (ang. smart), ale nie o to tutaj chodzi. Każda litera słowa SMART odkrywa cechę dobrego celu.

S czyli szczegółowy, konkretny, ale i na tyle jasny, by nie było co do niego wątpliwości. Cel nieszczegółowy to „zwiedzać świat”, cel spełniający tę zasadę to „wyjechać na 3 dni do Paryża”.

M czyli mierzalny, dający się zmierzyć. Jeżeli cel będzie brzmiał „będę biegać”, to gdy przebiegniesz codziennie 3km, a raz w tygodniu będziesz zmuszony biec na tramwaj, cel zostanie teoretycznie spełniony. By efektywnie planować, trzeba wiedzieć, do czego się dąży. Jeżeli cel jest mierzalny, da się sprawdzić, kiedy zostanie osiągnięty. Na przykład: „będę trenować 3 razy w tygodniu, co przygotuje mnie do wzięcia udziału w półmaratonie”.

A czyli ambitny oraz atrakcyjny. Wymyślony przez autora, dążący do spełnienia marzeń oraz taki, który wymaga nakładu pracy i czasu.

R czyli realny. Trzeba ocenić, czy cel w ogóle uda się osiągnąć, zwrócić uwagę na względy finansowe, ilość dostępnego czasu i istniejące obowiązki, które mogą przeszkadzać. Pierwszy cel może być drobny, ważne jednak jest, aby udało się go osiągnąć – dzięki temu następny będzie bardziej ambitny. Jeżeli na początku ustalisz cel zbyt trudny, to gdy się nie uda, najpewniej na kolejny zabraknie motywacji.

T czyli terminowy. Warto ustalić termin osiągnięcia celu, np. „schudnąć 5 kg do marca” i ustalić, ile trzeba będzie na niego poświęcić czasu.

 

Tak opracowane cele wystarczy już tylko wprowadzić w życie za pomocą różnych technik planowania czasu. Przed ich zrozumieniem, dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy to w ogóle mi potrzebne? Przecież zarządzam swoim czasem już kilkanaście, kilkadziesiąt lat”. Odpowiedź można znaleźć w popularnej historii nieznanego autora. Opowiada ona o profesorze, który został poproszony o wygłoszenie wykładu na temat planowania czasu. Wyjął on dzban i napełnił go kamieniami; gdy nie można było zmieścić już żadnego kamienia, zapytał, czy naczynie jest już pełne; audytorium odpowiedziało, że tak. On jednak uzupełnił wolną przestrzeń żwirem i ponowił pytanie; odpowiedź była mniej pewna, brzmiała „pewnie nie”. Wtedy profesor wlał wodę i wypełnił dzban. Następnie wytłumaczył, by na początku do dzbana wrzucić kamienie, czyli najważniejsze wartości, takie jak rodzina, przyjaciele, marzenia. Na pozostałe obowiązki zawsze znajdzie się miejsce.

 

Planowanie długoterminowe

Czyli na kilka miesięcy, kwartał, rok. Dobrym momentem na takie planowanie jest koniec roku. Sprzyjają mu postanowienia noworoczne oraz motywujący sylwester, ale oczywiście „każdy moment jest dobry, by zmienić wszystko”, więc równie dobrze można zacząć już dziś.

1 2 3

Jak zatrzymać czas
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.