Jak zorganizować czas, kiedy go brakuje?

czwartek, 05.03.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

organizacja2m.wDoba ma zbyt mało godzin. Takie zdanie najczęściej wypowiadają osoby, które pracują i utrzymują rodzinę, chociaż zdarzają się też tacy, którzy na głowie mają jedynie naukę do matury czy kolokwium. Okazuje się, że doba ma wystarczająco godzin, aby mieć czas na sen, pracę, naukę i chwilę dla siebie. Wszystko zależy od dobrej organizacji i oczywiście systematyczności. Bez tego nie można wypracować sobie dobrych nawyków, które skutecznie ułatwiają planowanie.

Współcześnie o organizacji czasu mówi się bardzo wiele. Ludzie dzielą się powszechnymi poradami – mało skutecznymi i niemotywującymi specjalnie do tego, aby każdy dzień był szczegółowo zaplanowany. Dlatego warto wspomnieć o kilku sposobach, które rzeczywiście działają, a przy odrobinie chęci, staną się one nawykami, przez co każda wolna godzina będzie cenniejsza.

Zaprzyjaźnij się z kalendarzem

Ile razy mówiliście, że trzeba wszystko zanotować? Niestety, to prawda. Nasza pamięć jest ulotna – według dr Dawida Wienera nasz mózg przyswaja tylko 60 proc. istotnej wiedzy, a notatki pozwalają utrwalić sobie jakąś rzecz na dłużej, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że o czymś się zapomniało. Kalendarz wcale nie musi służyć tylko do zapisania wizyty u lekarza czy urodzin koleżanki z dzieciństwa. Jest to przedmiot, który zazwyczaj ma wiele miejsca na notatki, więc dlaczego miałoby się to wszystko zmarnować? Najlepiej zapisywać tam wszystko, co danego dnia trzeba zrobić, np. umycie okien, zrobienie zakupów czy powtórzenie materiału z biologii. Wykreślanie każdego wykonanego zadania to świetna motywacja do zajęcia się kolejnym. Kalendarz można zastąpić zwykłym zeszytem w kratkę lub w linie czy białą kartką wyrwaną z bloku rysunkowego. Wystarczy chwila namysłu i dobranie odpowiedniego dla siebie sposobu na organizację.

Planuj zawsze na koniec dnia

Dlaczego powinno się planować dzień właśnie wieczorem? Ponieważ rano organizm jest wypoczęty, pełny energii do dalszego działania i wtedy osobista lista rzeczy do zrobienia rozrasta się w zastraszającym tempie, często do tego stopnia, że fizycznie nie uda się wszystkiego zrealizować. Ponadto wieczorem racjonalnie można ocenić, ile rzeczy udało się wykonać tego dnia, a co za tym idzie, nie wciągać na nową listę niczego zbędnego, marnującego czas.

1 2

Jak zorganizować czas, kiedy go brakuje?
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.