Jakiego koloru jest sukienka?

czwartek, 09.04.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

635609102526857238Kontrowersje, jakie pojawiły się ostatnio w internecie wokół legendarnej już dziś sukienki #TheDress, wynikają z faktu, że niektórzy widzą ją w kolorach niebieskim i czarnym, z kolei inni w białym i złotym. Internauci wraz z celebrytami zabrali głos, spierając się w sieci o jej barwę. Według portalu i-d.vice.com za kolorem czarno-niebieskim optował między innymi kanadyjski wokalista Justin Biber i amerykańska piosenkarka Taylor Swift, zaś sukienkę biało-złotą widziały osoby takie jak amerykańska celebrytka Kim Kardashian czy zdobywczyni Oscara Julianne Moore. Pytanie jednak nie powinno brzmieć, jaki kolor sukienka miała w rzeczywistości, ale dlaczego ludzie postrzegali kreację w różny sposób?

Budowa oka

Gałka oczna przypomina kształtem kulę m.in. dzięki ciału szklistemu – galaretowatej substancji, która dba o prawidłową temperaturę w gałce ocznej i amortyzuje wstrząsy. Za zewnętrzną ochronę oka odpowiada twardówka, zaś spojówka odpowiedzialna jest za nawilżanie i ochronę przed infekcjami. Rogówka wraz z soczewką ogniskują promienie świetlne na siatkówce, a ponadto na siatkówce znajduję się plamka żółta, która jest największym skupieniem czopków i dlatego ma największą wrażliwość na barwy. Tęczówka determinuje kolor oka, a źrenica, dzięki możliwości zwężania i rozszerzania, umożliwia dotarcie do oka odpowiedniej ilości światła.

Świat nie jest czarno-biały

Światło przechodzi drogę od obiektu, na który się patrzy, do oka – czyli układu optyczno-neurologicznego zamieniającego impulsy świetlne na sygnały nerwowe. Te zaś idą wprost do mózgu, który je analizuje, tworząc swój obraz widzianej rzeczy. Właśnie dzięki temu możliwe jest widzenie. Jednak każdy może odbierać barwy inaczej, ponieważ za proces widzenia barw nie jest odpowiedzialne tylko oko, ale również mózg, co czyni postrzeganie świata czynnością subiektywną. Z fizycznego punktu widzenia każdy przedmiot pochłania, rozprasza, odbija lub przepuszcza promieniowanie elektromagnetyczne, a jest nim również tzw. światło widzialne. Wrażliwe na to światło dzięki wyspecjalizowanym białkom komórki siatkówki nie u wszystkich ludzi są identyczne, co przyczynia się do odmiennego postrzegania barw przez różne osoby. Na przykład to, co dla kogoś jest pomarańczem, dla innej osoby może być czerwienią. Kolor konkretnego przedmiotu zależy bowiem od sposobu, w jaki światło oddziałuje z atomami. Atomy, z których zbudowany jest dany przedmiot, pochłaniają część widzialnego promieniowania elektromagnetycznego (czyli światła), a część odbijają, wysyłając promieniowanie o danej długości fali, która odpowiada danej barwie. Odbita część promieniowania jest więc postrzegana przez oko jako kolor. Na postrzeganie koloru ma wpływ również tło, na jakim znajduje się przedmiot – jasny kolor na ciemnym tle wydaje się jaśniejszy, z kolei ciemny kolor na jasnym tle wydaje się ciemniejszy. I właśnie dlatego ludzie w różny sposób widzą kolory sukienki #TheDress.

Daltonizm

Wadą wzroku spowodowaną nieprawidłową budową siatkówki jest daltonizm. Warto wspomnieć, że nazwa „daltonizm” pochodzi od nazwiska Daltona – fizyka, który zauważył, że nie postrzega barw tak jak inni ludzie. Cierpiący na to schorzenie nie widzą prawidłowo barw, gdy nie działają czopki oka odpowiedzialne za postrzeganie koloru np. zielonego lub czerwonego. Występuje wtedy problem z rozróżnieniem niektórych barw i wówczas jest to częściowy daltonizm. Kiedy czopki oka nie działają wcale, występuje skrajna postać daltonizmu – czyli widzenie czarno-białe, za które odpowiadają jedynie tzw. pręciki. Schorzenie to dotyka głównie mężczyzn i jest wadą genetyczną zlokalizowaną w chromosomie X. Nie ma sposobu, by całkowicie wyeliminować daltonizm, ale – jak można dowiedzieć się ze strony poradnikzdrowie.pl – istnieją przeznaczone dla częściowych daltonistów okulary mające specjalne soczewki, dzięki którym możliwe jest widzenie barw czerwonej, zielonej i pochodnych.

Widzenie barw jest zatem subiektywne, co w pełni wyjaśnia przyczyny sporu o kolor sukienki #TheDress.

 

Kasia Pacyga

 
Redakcja: Aleksandra Mazur
Redakcja językowa: Tomasz Tułasiewicz

Jakiego koloru jest sukienka?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.