Jasir Arafat

czwartek, 05.06.2014r.
Autor: napisał/a 15 artykułów.

Yasser-arafat-1999-2Jasir Arafat, znany również jako Abu Ammar, był jednym z najbardziej wpływowych polityków w świecie arabskim. W czasie swojej działalności nie tylko zdobył Pokojową Nagrodę Nobla, ale i rozpowszechnił pewne nakrycie głowy, do dziś znane na całym świecie jako arafatka.

Arafat urodził się w 1929 roku w Kairze. Przez całe życie jednak uparcie twierdził, że pochodzi z Jerozolimy. W rzeczywistości do Palestyny trafił dopiero po śmierci matki, w wieku pięciu lat. Pod koniec lat 30. podjął naukę w jednej z kairskich szkół, gdzie bezskutecznie próbował przekonać się do judaizmu. Musiał przerwać studia, kiedy w 1948 roku wybuchła wojna izraelsko-arabska. Główną osią konfliktu była niepodległość Izraela. Młody Jasir wyróżnił się, pomagając egipskim wojskom w walce z wrogiem – Żydami. Jak wiadomo, w późniejszych latach jego poglądy zwróciły się w stronę nacjonalizmu palestyńskiego. Świadczy o tym chociażby fakt, że będąc jeszcze na studiach, związał się z Bractwem Muzułmańskim, którego motto brzmi: Allah jest naszym celem. Prorok naszym przywódcą. Koran naszym prawem. Dżihad naszą ścieżką. Śmierć na ścieżce Boga jest naszą jedyną nadzieją. Owa przynależność jasno pokazuje, w którą konkretnie stronę ewoluowały poglądy Arafata. Z powodu przyłączenia się do Bractwa został on aresztowany przez Egipcjan. W 1952 roku polityk przeszedł szkolenie wojskowe, a cztery lata później, już jako egipski oficer, uczestniczył w walkach podczas tak zwanego kryzysu sueskiego – była to militarna agresja Wielkiej Brytanii, Francji oraz Izraela na Egipt.

Wydarzeniem zajmującym istotne miejsce w biografii Arafata było powołanie przez niego w 1958 roku polityczno-militarnej organizacji Al-Fatah, głównej frakcji Organizacji Wyzwolenia Palestyny, która za swój główny cel obrała walkę zbrojną z Izraelem, mającą trwać aż do momentu utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego. W latach późniejszych Al-Fatah dała się poznać światu jako organizacja realizująca różne zadania o charakterze terrorystycznym.

1 2

Jasir Arafat
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.