Jesień – nadszedł czas na depresję

czwartek, 05.11.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

jesiennadepresja1.kpBrak energii, zniechęcenie, obniżony nastrój – większość z nas doświadcza tego co roku w okresie jesienno-zimowym. Jak z tym walczyć?

Powszechnie wiadomo, że wraz z nadejściem jesieni nasze tempo zaczyna zwalniać. Często czujemy się ospali i leniwi, pojawiają się również problemy z koncentracją. Jest to stan całkowicie naturalny, nazywany zaburzeniem adaptacyjnym. Jak wyjaśnia psycholog i terapeutka Maria Rotkiel: To nasza trudność w przystosowaniu się do tego, że już po wakacjach, że mniej słońca, że więcej obowiązków, że zimniej, że nam się mniej chce, że nasz organizm przestawia się na tryb zimowy.

Czy mam SAD?

Dopóki jesteśmy zdania, że nasze dolegliwości to tylko efekt uboczny gorszej pogody i potrafimy poprawić sobie humor ulubionymi przyjemnościami, nie mamy się czym przejmować. Jednak jeśli obniżony nastrój zaczyna poważnie utrudniać nam codzienne funkcjonowanie, warto sprawdzić, czy nie dopadła nas depresja sezonowa. Depresja sezonowa, inaczej nazywana sezonowym zaburzeniem afektywnym (seasonal affective disorder – SAD), pojawia się, podobnie jak zwykła chandra, w okresie jesienno-zimowym. Jak twierdzi doktor psychiatrii Maciej Matuszczyk,

zasadniczo istnieją dwie przyczyny depresji sezonowej. Pierwsza wiąże się z końcem wakacji i nieuniknionym powrotem do pracy, szkół czy na studia. Zmienia się rytm życia i nie jesteśmy w stanie na nowo go zaakceptować. Druga natomiast to przyczyna biologiczna związana z gorszą pracą mózgu przy skróconym nasłonecznieniu. Depresja najczęściej pojawia się na przełomie października i listopada, wtedy to najwięcej osób trafia do specjalistów. Jednakże nawet depresja sezonowa nie jest zjawiskiem jednoczynnikowym, zazwyczaj nakładają się na siebie czynniki związane z pracą czy rodziną, a nawet kryzysem gospodarczym.

SAD powoduje trudności w funkcjonowaniu człowieka na płaszczyźnie emocjonalnej, poznawczej i fizjologicznej. Zaburzenia występują codziennie przez co najmniej dwa tygodnie i powtarzają się co roku przez minimum dwa lata. Do najczęstszych objawów należą: smutek, niepokój, przemęczenie, brak motywacji, senność, wzmożony apetyt czy obniżone libido. Zwykle pojawiają się także drażliwość, anhedonia, problemy z pamięcią, utrata zainteresowań, a nawet myśli samobójcze. SAD najczęściej dotyka osoby między 20. a 40. rokiem życia, w większości kobiety.

1 2

Jesień – nadszedł czas na depresję
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.