Joga, czyli perfekcja

czwartek, 02.01.2014r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

11W porannym programie telewizyjnym występuje osobisty trener jogi Madonny i Stinga. Szkoły jogi pękają w szwach, a jogini, guru ćwiczących, zachęcają do udziału w wyjazdowych treningach. Wyjazd z jogą? Czemu nie! Specjalna dieta dla jogi? Oczywiście, że tak! Joga odrywa się od wschodniej filozofii hinduskiej i podbija zachód. Staje się sposobem na życie i sportem takim, jak każdy inny. Nie bez powodu zyskuje ogromną popularność, bowiem nawet kilka minut ćwiczeń dziennie podobno potrafi zdziałać cuda.

Historia jogi to niekończąca się opowieść o związku ciała z duszą i liczne pytania o jego charakter. Odpowiedź znaleziono w twierdzeniu, że ciało jest świątynią nieśmiertelnej duszy. Dlatego, pomimo tego, że początkowo joga ukierunkowana  była na zewnątrz człowieka, ostatecznie skupiła się na jednostce, zwracając się coraz bardziej ku jej wewnętrznemu rozwojowi, wskazując przy tym na związek większej świadomości własnego ego z unikaniem życiowych trudności. Celem jogi nie było już odseparowanie człowieka od otaczającej go rzeczywistości, lecz lepsze jej poznanie i zrozumienie, a centralnym punktem jej filozofii stała się teza zakładająca, że aby być żywym należy być aktywnym. Z takim dorobkiem filozoficznym joga została przedstawiona światu zachodniemu ok. XIXw.

Zapoznanie się z historią jogi pokazuje jej silny związek z filozofią wschodu – i rzeczywiście, w tamtejszych rejonach ćwiczenia i medytacja są nierozłączne. Hindusi wierzą, że regularne treningi, kierowanie się odpowiednimi zasadami etycznymi i specjalna dieta, prowadzą ku wyzwoleniu. Głęboko zakorzenione w filozofii wschodu idee, nie znajdują zwolenników w świecie zachodnim, dlatego na jego potrzeby stworzona została odmiana jogi, zwana hatha. Jest odarta z filozofii i opiera się głównie na  ćwiczeniach fizycznych i oddechowych, służąc przede wszystkim zdrowiu.

Dlaczego hatha joga?

Hathę jogę można porównać do osobistego trenera i terapeuty. Przypomina o zachowaniu właściwej postawy i poprawnego sposobu poruszania się, sprawia, że ciało staje się bardziej elastyczne i pozwala na zrelaksowanie się nawet w środku najbardziej stresującego dnia. Umożliwia ożywienie organizmu, ale też ułatwia zasypianie, dodaje energii i odpręża. Joga działa wszechstronnie, dlatego jej zalety możemy podzielić na poprawiające kondycję fizyczną i te dobre dla psychiki. Do pierwszej grupy należy m.in. spadek wagi ciała, zintegrowane działanie wszystkich jego części oraz podniesienie ciśnienia krwi, które wpływa na poprawę metabolizmu. Joga wpływa na wszystkie układy, które działają w organizmie człowieka. Trudno w to uwierzyć, ale przy regularnych ćwiczeniach można zauważyć poprawę nawet wzroku i słuchu! Joga pomaga przy bólach pleców, stawów, głowy czy bólach menstruacyjnych. Astmatykom pozwala zmniejszyć symptomy choroby, a cierpiący na różnego rodzaju bóle serca zauważą ich stopniowe zanikanie. Tym, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, zaleca się ćwiczenia, by utrzymać dobrą kondycję jak najdłużej.

1 2

Joga, czyli perfekcja
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.