Johnny Depp – postać Tima Burtona

czwartek, 23.04.2015r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

depp1n.t-01

Znany z takich ról jak wampiryczny Barnabas, Szalony Kapelusznik czy nie mniej szalony pirat z Karaibów Johnny Depp wciąż podejmuje kolejne wyzwania aktorskie. Kiedyś odgrywał role outsiderów w kinie dla dorosłych, dzisiaj zabawia przede wszystkim najmłodszych widzów.

Johnny Depp urodził się 9 czerwca 1963 roku w Owensboro w stanie Kentucky. Gdy miał 15 lat, jego rodzice rozwiedli się. W wywiadzie dla magazynu „Viva! Kino” powiedział, że rozpad ich małżeństwa nastąpił dużo wcześniej, ale on, wiedząc co się dzieje w jego rodzinie, nie mógł się z tym pogodzić. Znalazł jednak sposób na odreagowanie złych emocji – pokochał muzykę. Gry na gitarze nauczył go wuj, który miał własny zespół i tworzył muzykę gospel – kościelną muzykę wokalną. Johnny zapragnął zostać gwiazdą rocka, ponieważ wciąż potrzebował adrenaliny i nowych doznań. Zaczął grywać w małych, tzw. „garażowych”, zespołach. Zajęcie to znudziło go z czasem, gdyż nadal nie czuł się spełniony. Brian J. Robb w książce „Johnny Depp – współczesny buntownik” napisał: Już wówczas uważał się za outsidera, ponieważ nie wiodło mu się w szkole, a otoczenie postrzegało go jako dziwaka. Rozpad małżeństwa rodziców był więc kolejnym impulsem skłaniającym Johnny’ego do poszukiwania własnej tożsamości, a kompleksy, których nabawił się w owym czasie, wpłynęły na jego wybór ról filmowych i niezdolność do nawiązywania trwałych związków uczuciowych w przyszłości. 

Na filmową drogę wprowadziła go jego ówczesna żona, Lori Allison, mając nadzieję, że aktorstwo zainteresuje Johnny’ego. Poznała go z Nicolasem Cage’em, amerykańskim aktorem znanym z takich filmów jak „Skarb narodów” bądź „Ghost Rider”. Ten ułatwił Johnny’emu start w filmie. Johnny zagrał w horrorze Koszmar z ulicy Wiązów” w 1984 roku, ale popularność zapewniła mu dopiero rola w serialu „21 Jump Street”. W 1990 roku Depp po raz pierwszy zagrał w filmie Tima Burtona, amerykańskiego reżysera tworzącego barwne, fantastyczne postacie, często osadzane w surrealistycznej scenerii. Burton wyreżyserował takie filmy jak „Planeta małp”, „Sok z żuka” czy „Gnijąca panna młoda”. Ich pierwsze wspólne dzieło to „Edward Nożycoręki”, za które Johnny otrzymał nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora musicalowego. Ponownie spotkali się cztery lata później, pracując przy filmie „Ed Wood”, za który Johnny otrzymał takie samo wyróżnienie. W tym czasie Johnny zagrał m.in. w produkcji Lassego Hallstroema pt. „Co gryzie Gilberta Grape’a”, która była debiutem dla młodego Leonardo DiCaprio. Johnny starannie dobierał sobie role, które chciał zagrać. Postacie, które kreował, często wywoływały skrajne emocje. Można było je polubić albo szybko znienawidzić. Johnny grał nadwrażliwca, człowieka z zewnątrz, niekiedy awanturnika – napisał dziennikarz Darek Arest dla czasopisma „Kino”.

Na pięć lat Johnny i Tim Burton zawiesili swoją współpracę, by znowu do niej powrócić, nakręcając film „Jeździec bez głowy” w 1999 roku. Produkcja została uhonorowana Oscarem, ale Johnny kolejny raz musiał pocieszyć się nominacją do mniej prestiżowych nagród. W międzyczasie zagrał bibliofila poszukującego satanistycznej księgi w filmie Romana Polańskiego pt. „Dziewiąte wrota”, astronautę skrywającego pewną tajemnicę kosmosu w „Żonie astronauty” oraz Indianina, którego nagrywa kamera, podczas gdy popełnia on samobójstwo, a w zamian za to jego rodzina otrzymuje pomoc finansową („Odważny”).

1 2

Johnny Depp – postać Tima Burtona
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.