Kandydaci do Parlamentu Europejskiego

czwartek, 03.04.2014r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

parlament2Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. przez ówczesnego Prezesa Rady Ministrów – Leszka Millera. Od 13 czerwca 2004 r. Polacy, jako pełnoprawni członkowie europejskiej struktury, systematycznie uczestniczą w wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE), wybierając swoich przedstawicieli na pięcioletnią kadencję. Praca w tej instytucji wymaga od kandydatów posiadania niezbędnych kompetencji, na które składają się: wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy też zdolności lingwistyczne. Nadchodzące wybory, które odbędą się już w maju, skłaniają do przyjrzenia się kandydatom jak i strukturze oraz specyfice wyborów do PE.

Europoseł

Podczas kolejnej kadencji w PE zasiądzie 751 deputowanych, z czego Polsce przypadnie 51 miejsc. Prawo do kandydowania przysługuje każdemu obywatelowi Polski, który ukończył 21 lat, ma prawo do głosowania oraz nie jest skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Zgłoszenia kandydata do PE mogą dokonać koalicje, sami wyborcy i, przede wszystkim, partie polityczne. W polskim systemie partyjnym europejskie wybory nierzadko są traktowane przez polityków jako próba sił przed najważniejszym starciem, jakim bez wątpienia jest walka o władzę na rodzimym gruncie w wyborach do polskiego Sejmu i Senatu.

Urząd europosła jest niewątpliwie prestiżowym, ale i odpowiedzialnym stanowiskiem. To także doskonała forma zarobku. Europosłowie mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 17 tys. euro. Na to uposażenie składa się: 6,2 tys. pensji zasadniczej, 4 tys. na tzw. wydatki (np. książki, różnego rodzaju pomoce naukowe itp.) oraz 6 tys. za udział w posiedzeniach. Parlamentarzyści krajowi mogą jedynie pozazdrościć swoim kolegom z Brukseli, gdyż ich zarobki są trzykrotnie niższe. Finanse zapewne są istotnym czynnikiem skłaniającym do kandydowania do PE, ale na pewno nie jedynym.

Partie polityczne, nastawione na uzyskanie jak najlepszego wyniku, konstruują listy wyborcze, na których znajdują się osoby popularne, medialne. To, w przypadku niskiej kultury politycznej wśród wyborców w Polsce, oznacza, że to właśnie ci kandydaci mają dużą szansę osiągnąć wynik satysfakcjonujący partię matkę. Wśród kandydatów na europosłów znalazły się osoby, które nie są związane z polityką, a przynajmniej do tej pory nie były. Przykładem jest znany piłkarz, Maciej Żurawski, którego piłkarskie osiągnięcia są bardzo imponujące, a sam zawodnik zasłużył się dla polskiego futbolu.

1 2

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego
  • 5.00 / 5 5
3 ocen/y, 5.00 śr. ocen (97% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.