Każdy z nas musi być w życiu liderem

czwartek, 18.09.2014r.
Autor: napisał/a 2 artykułów.

kazdy-musi-byc liderem1-k.o.Marcin Kapusta jest 24-letnim absolwentem prawa. Pochodzi z Lublina i tam mieszka, chociaż nieustannie podróżuje. Niegdyś związany z FM Group, dziś odnosi sukcesy w LouPre International jako Dyrektor Bursztynowy i jest fundatorem Business Empire Foundation, wspierającej młodych ludzi w kreowaniu siebie podczas pierwszych prób wejścia na rynek pracy. Jak sam twierdzi, nigdy nie należy poprzestawać na jednym źródle utrzymania, jeśli chce się odczuwać finansowe bezpieczeństwo.

Anna Pajdo: Co musiałeś zmienić w swoim podejściu do życia, by móc swobodnie działać?

Marcin Kapusta: Nie mogę mówić o tych wszystkich procesach w czasie przeszłym, ponieważ nieustannie się zmieniam i pracuję nad sobą. Nigdy nie mówię sobie, że chcę być od kogoś mądrzejszym, wartościowszym. Chcę stawać się lepszą wersją samego siebie.

A.P.: Czy można wykształcić w sobie umiejętności samodyscypliny, organizacji i determinacji? Chyba niewielu z nas w młodym wieku umie rozplanować swój czas i mało kto korzysta na poważnie z kalendarza. Żyjemy chwilą.

M.K.: Jak sama powiedziałaś, są to umiejętności. Gdybyśmy rozmawiali o talentach, to rzeczywiście, tylko nieliczni posiadają predyspozycje w różnych kierunkach. Natomiast umiejętności się zdobywa i wypracowuje w sobie. Kiedy rodzisz się, nie potrafisz mówić. Uczysz się tego, zdobywasz warsztat. Jeśli zatem młody człowiek nie potrafi zorganizować sobie czasu w ciągu dnia, powinien z pełną świadomością odciąć się od starych nawyków, przeanalizować, co jest jego najsłabszą stroną, a następnie, czerpiąc przykład z doświadczonych, zmienić wszystko, co w nim złe na lepsze, i zacząć swoją edukację.

A.P.: Według badań GUS w II kwartale 2014 roku wśród Polaków w wieku 25-34 bezrobotni stanowią aż 23,3 proc., natomiast w przedziale wiekowym 20-24 aktywnych zawodowo jest tylko 44,4 proc. Zastanawia mnie, czy problem wynika tylko z sytuacji w kraju, czy może również z ich nastawienia i priorytetów?

M.K.: Przede wszystkim nie można powiedzieć, że nie ma dla ludzi pracy. Większość moich znajomych poszukujących pracy znalazła ją po tygodniu! Problem tkwi w rodzaju zatrudnienia. Nie są to stanowiska satysfakcjonujące – call center czy praca na zmywaku nie dla każdego jest szczytem aspiracji. Najistotniejsze jest, by młody człowiek postawił sobie pytanie, czy szuka pracy na etacie, czy chce spróbować czegoś alternatywnego? Czy poszukuje każdej dorywczej pracy, czy czegoś bardziej inspirującego? Warto zastanowić się, czy na świecie większość stanowią osoby zamożne i wpływowe, czy osoby o średnim statusie finansowym. Doskonale wiemy, że większość to etatowi pracownicy. Na samym początku naszej drogi zawodowej musimy zadać sobie pytanie, do jakiej grupy chcemy należeć.

A.P.: Zgadzasz się z opinią, że praca z ludźmi jest jedną z najbardziej żmudnych, ale dających najwięcej satysfakcji?

M.K.: Praca z ludźmi w marketingu sieciowym przynosi mi ogromną satysfakcję, ponieważ nie ma tu miejsca na niezdrową rywalizację i konkurencję. W marketingu sieciowym ludzie zapisują się do ludzi, a nie do firmy. Gdyby liderzy nie mieli szacunku dla partnerów w swoich strukturach, nikt nie chciałby tam dołączyć. W pracy na etacie relacje również mają znaczenie. Możesz zarabiać niewiele, ale dzielić gabinet z życzliwymi ci osobami, które będą darzyć cię szacunkiem – i będziesz lubił tę pracę! Istnieje niestety ryzyko, że zatrudnisz się w korporacji, dzięki której znacznie się wzbogacisz, ale nie uda ci się nawiązać najbardziej podstawowych więzi i relacji z nikim z twojego otoczenia, a to doprowadzi cię do znerwicowania i, koniec końców, odejdziesz stamtąd. Budowanie zaufania przekłada się na efektywność naszej pracy!

1 2

Każdy z nas musi być w życiu liderem
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.