Kim tak naprawdę byli Beksińscy?

czwartek, 20.03.2014r.
Autor: napisał/a 26 artykułów.

beksinski2„Dziennik zapowiedzianej śmierci” przedstawiający historię Tomasza Beksińskiego wyświetlony został na popularnym portalu internetowym Youtube ponad 144 tys. razy. Niezebrane w spójną całość informacje na temat przyczyn samobójstwa cenionego prezentera radiowego i jego relacji z ojcem – malarzem przerażających obrazów – przez wiele lat intrygowały odbiorców z różnych środowisk. Z niecierpliwością oczekiwano na publikację, która przedstawi autentyczny i wielostronny obraz zagadkowej rodziny Beksińskich… To jeden z powodów, dla których tak ogromną popularność zyskała książka Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”.

Biografia czy książka reporterska?

Jeżeli przedstawione zostały fakty z czyjegoś życia, od razu przychodzi na myśl określenie „biografia”. Powszechnie taki gatunek kojarzy się z chronologicznym opisem kolejnych etapów działalności wybitnej osoby, co dla przeciętnego czytelnika może być nużące i monotonne. Jest to również powód, dla którego po biografie sięgają przede wszystkim ci, którzy pragną jeszcze lepiej poznać swojego idola. Natomiast książka „Beksińscy. Portret podwójny” bez wątpienia zainteresuje każdego.

To miała być książka reporterska, więc głównie zależało mi na rozmowie z ludźmi, którzy znali Zdzisława i Tomasza Beksińskich – tak wypowiada się autorka Magdalena Grzebałkowska w filmie promującym jej publikację. I rzeczywiście, wielowątkowa, złożona z różnorodnych wypowiedzi narracja jest ogromnym atutem historii Beksińskich. Zagłębiając się w życie nietuzinkowych postaci, poznamy ich osobiste i publiczne wypowiedzi, prywatne listy, stosunek do najbliższych osób, opnie członków rodziny i znajomych, pozytywne, ale też negatywne recenzje profesjonalistów, obejrzymy również twórczość z najmłodszych lat oraz rozmaite fotografie… Tak różnorodny dobór dokumentów sprawia, że szczegóły z pozoru zupełnie nieistotne zyskują w naszej świadomości kolosalne znaczenie – interpretujemy je jako przyczyny tragedii życiowej. Chociaż znamy dokładny porządek dnia czy prywatny dziennik foniczny rodziny Beksińskich (nagrane na taśmy magnetofonowe rozmowy z życia codziennego), prawdziwe cechy charakteru bohaterów książki pozostają dla nas zagadką. Wypowiedzi przedstawicieli różnych środowisk są często sprzeczne ze sobą i skłaniają czytelnika do kształtowania własnej opinii. Magdalena Grzebałkowska przedstawia mistrzowsko przygotowany, autentyczny obraz życia oraz twórczości ludzi uważanych za odmieńców. Dominuje narracja unaoczniająca, co sprawia, że czytanie jest prawdziwą przyjemnością.

1 2

Kim tak naprawdę byli Beksińscy?
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.