Klątwa Tutanchamona

czwartek, 30.04.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

tutanchamon2n.t-01

Tutanchamon nie dokonał wielkich rzeczy ani nie zapisał się w dziejach Egiptu jako wybitny władca. Zmarł młodo. Z historycznego punktu widzenia niewiele o nim wiadomo, a mimo tego stał się jednym z najbardziej znanych faraonów na świecie. Powody są dwa: sensacyjne odkrycie jego grobowca z ogromnymi ilościami złota i bogactw oraz związana z tym klątwa, według której śmierć miała jakoby dosięgnąć każdego, kto naruszy jego wieczny spoczynek. O klątwie tej napisano wiele. Skąd się wzięła i czy rzeczywiście fakty przemawiają za jej istnieniem?

Brytyjski archeolog Howard Carter od 1907 roku prowadził bezowocne wykopaliska w Dolinie Królów, finansowane przez angielskiego lorda George’a Carnarvona, zamożnego miłośnika egiptologii. W owym czasie egiptolog Teodor M. Davis stwierdził, że Dolina Królów została „wyczerpana” i nie ma tam już nic do odkrycia. Za miejsce pochówku Tutanchamona uznał odkopany wcześniej grób, oznaczony numerem KV54, w którym znaleziono kartusz z imieniem Tutanchamona. Carter jednak wciąż wierzył w możliwość odnalezienia grobowca. W sezonie wykopaliskowym 1922/23 podjął ostatnią próbę odnalezienia pochówku Tutanchamona. Wytrwałość i trud opłaciły się; czwartego listopada 1922 roku natrafiono na schody prowadzące do nieznanego grobu – grobu Tutanchamona, jak się wkrótce okazało. Po usunięciu zalegającego gruzu w korytarzu ukazały się zamurowane drzwi. Carter wybił mały otwór w lewym górnym rogu i wsunął rękę ze świecą. Z mroku zaczęły wyłaniać się figury ludzi i postacie przedziwnych zwierząt. W blasku świecy wszędzie widać było złoto. Wszystko tonęło w złotej poświacie. Patrzyłem oniemiały z zachwytu. Z osłupienia wyrwał mnie głos lorda Carnarvona:

‑ Czy Pan coś widzi?!

‑ Tak, widzę rzeczy cudowne – relacjonował później ten moment Carter.

Otwarcie grobowca

Po kilku dniach w obecności zaproszonych gości Carter i lord Carnarvon dokonali oficjalnego otwarcia grobowca, a to, co ujrzeli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że to pierwsze nienaruszone miejsce pochówku w Dolinie Królów, zawierające niebywałe bogactwa oraz nietkniętą mumię. Właściwie wszystkie poprzednio odkryte przez archeologów groby nosiły ślady spustoszenia ich przez starożytnych rabusiów. Ci oprócz kradzieży co cenniejszych przedmiotów bezcześcili także mumie, odwijając je i zabierając znajdujące się pod bandażami ozdoby ze złota i klejnotów. Mumia Tutanchamona zawierała prawie 140 takich ozdób, w tym słynną złotą maskę – dziś chyba najbardziej znany na Ziemi zabytek starożytnego świata. Grobowiec Tutanchamona uniknął obrabowania dzięki powodzi, jaka nawiedziła Dolinę Królów kilka lat po pogrzebie młodego faraona. Spływająca woda naniosła ogromne ilości mułu i kamieni, przysypując całkowicie grobowiec, o którym wkrótce zapomniano.

1 2

Klątwa Tutanchamona
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.