Kleszcze – wielka moc małych stworzeń

czwartek, 04.09.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

800px-Ixodes_ricinusCzas wakacyjnych pikników i wycieczek, to również okres kleszczy. Zaczynają żerować już wczesną wiosną, ale właśnie latem jest ich najaktywniejsza pora polowań. Te małe z pozoru niegroźne pajęczaki wręcz kochają wysokie temperatury, im wyższa tym lepiej. Atakują z ukrycia, najczęściej nieświadomych zagrożenia spacerowiczów. Szybkie, skuteczne w ataku i bardzo niebezpieczne – ponieważ przenoszą liczne wirusy i bakterie, które mogą okazać się niezwykle groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto wiedzieć o kleszczach więcej, aby móc się przed nimi skutecznie obronić.

Czym są zagadkowi krwiopijcy?

Jak podaje „Leksykon Zwierząt” kleszcze pochodzą z rodziny pajęczaków, a w sumie jest ich aż ponad 850 gatunków. Naukowo wyróżnia się kleszcze twarde (Ixodidae), które są częściowo pokryte twardym pancerzem,oraz kleszcze miękkie (Argasidae), inaczej zwane obrzeżkowatymi, które nie posiadają pancerza. Wymiary tych sworzeń wahają się od jednego do kilku milimetrów, jednak po napojeniu się krwią wielkość ich zwiększa się nawet kilkakrotnie. Ich budowa, a szczególnie ryjowaty narząd gębowy przystosowany jest do ssania krwi i płynów tkankowych, a dzięki specjalnie wytworzonym zębom utrzymują się w skórze ofiary.

kleszcze nhW naszym kraju mamy do czynienia z trzema gatunkami, które według badań są, niestety, najgroźniejsze. Najpopularniejszym jest kleszcz pospolity, zwany również kleszczem pastwiskowym, który grasuje w miejscach o dużej wilgotności. Zamieszkuje lasy, bardzo licznie działki, a nawet miejskie parki. Kolejny gatunek również żyje w wilgotnym środowisku, dlatego kleszcza łąkowego najczęściej spotkać można na pastwiskach oraz na bagnistych terenach leśnych. Trzecim z gatunków jest obrzeżek gołębi, który zgodnie ze swoją nazwą, poluje tylko i wyłącznie na gołębie – zamieszkuje strychy i poddasza, czyli miejsca gdzie gnieżdżą się jego ofiary.

Dlaczego najgroźniejsze?

Zimę przesypiają ukryte pod liśćmi leśnej ściółki, gdzie mają zapewnioną wilgotność na poziomie 90 proc. Tam odpoczywają, by w marcu obudzić się do życia z nową energią i jeszcze większą siłą do ataku. Według badańkleszcze mają dwa szczyty wzmożonej aktywności w ciągu doby: poranny, między godziną ósmą a dwunastą, oraz szczyt popołudniowy – od godziny szesnastej aż do zmroku. Najbezpieczniej byłoby w tym czasie nie ruszać się z domu, ale jak pokazują statystyki ponad 70 proc. badanych na pytanie czy kleszcze mogą być niebezpieczne, odpowiedziało, że na pewno nie są. Najnowsze badania alarmują, że nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem patogenów – czynników chorobotwórczych, wywołujących groźne choroby. Według badania przeprowadzonego na terenie Warszawy, co piąty dorosły kleszcz jest zainfekowany groźnymi dla organizmu ludzkiego mikrobami.

1 2

Kleszcze – wielka moc małych stworzeń
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.