A ja kocham moją Mamę

czwartek, 18.06.2015r.
Autor: napisał/a 35 artykułów.

mama2Dała ci życie, towarzyszyła na każdym jego dotychczasowym etapie. Uczyła pierwszych słów, smaków i kolorów. To, kim dzisiaj jesteś, zawdzięczasz właśnie jej – matce.

MAMA®

Choć matkami są miliony kobiet na świecie, każda z nich jest jedyna i wyjątkowa dla swojego dziecka. Macierzyństwo to instytucja z zastrzeżonym znakiem, na którego miano, nie bez przyczyny, zasługuje tylko jedna płeć. Wraz z narodzinami dziecka kobieta staje się całodobową opiekunką, lekarką, kucharką, sprzątaczką, kierowcą, nauczycielką i psychologiem. Jej rola nie kończy się wraz z pierwszym krokiem dziecka ani z pójściem do szkoły, ani nawet wtedy, kiedy dziecko zakłada własną rodzinę. Co prawda rola mamy diametralnie się zmienia – z opiekunki na partnerkę, z nauczycielki na przyjaciółkę. Ale MAMA® nigdy nie przestaje być potrzebna.

Docenić Mamę

Własne myśli, plany, wrodzona inteligencja i wolność w działaniach to cechy każdej niezależnej jednostki, czyli każdego człowieka. To, w jaki sposób dzieci wykorzystują początkowy potencjał, decyduje o ich późniejszym losie – sukcesie bądź porażce. W tym sensie człowiek zawdzięcza tylko sobie awans w pracy lub wyjazd na wymarzone stypendium. Jednak to matka zasiewa w dziecku ziarno ciekawości świata, przelewa na nie uczucia, emocje oraz dzieli się mądrością i życiowym doświadczeniem, przez co kształtuje dziecko na samodzielną istotę, gotową do realizacji własnych marzeń i potrzeb. Być może nie każdy zgodzi się z powyższym stwierdzeniem, a niektórzy uznają je za patetyczny banał, ale za jego autentycznością przemawiają badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Z odpowiedzi respondentów wyłania się jednoznaczny obraz matki, która jest powierniczką, autorytetem, kopalnią wiedzy i najbliższą osobą.

Z ankiety „O mamie i tacie – kilka wspomnień z dzieciństwa” z 2013 roku wynika, że aż 92 proc. Polaków czuje silną więź z mamą, a 51 proc. uznaje ją za bardzo silną. Na podstawie odpowiedzi respondentów można naszkicować sylwetkę matki jako uczestniczki życia uczuciowego i towarzyskiego jej pociech – co zadeklarowało ponad 30 proc. Polaków. Matka to również, według 41 proc. odpowiedzi, jedyna powierniczka szkolnych problemów. Wartość roli matki w życiu rodzinnym dostrzeżono również w badaniu z 1999 roku. Aż 84 proc. ówczesnych nastolatków określiło swoje relacje z matką jako bardzo dobre. Ponad połowa badanych przyznała, że powierza swoje sprawy mamie, która obok taty jest dla dziecka autorytetem. Warto również podkreślić, że nastolatkowie zaprzeczyli, aby to w rówieśnikach szukali wzoru do naśladowania.

1 2

A ja kocham moją Mamę
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.